Tarnów: diagnoza serca na odległość

W Tarnowie i powiecie tarnowskim dane z badania ekg transmitowane będą z domu pacjenta lub już transportującego go ambulansu do pracowni hemodynamiki szpitala.

W kraju system teletransmisji danych kardiologicznych z karetek pogotowia rozwija się już od kilku lat.

Małopolska - pod tym względem - jest jedną z nielicznych "białych plam". Tarnów będzie pierwszy, dzięki porozumieniu zawartemu przez samorząd miasta i powiatu tarnowskiego - podaje Dziennik Polski.

Formalności pomiędzy tymi organami założycielskimi były konieczne. Miastu podlega bowiem Specjalistyczny Szpital im. Szczeklika - jeden z filarów systemu. Powiat z kolei utrzymuje pogotowie ratunkowe. Dzięki umowie pacjenci kardiologiczni wymagający przeprowadzenia zabiegu koronarografii i stentowania tętnic więńcowych uzyskają tę pomoc szybciej.

Dane z badania ekg transmitowane będą wprost z domu chorego lub karetki - do pracowni hemodynamiki szpitala. Dyżurujący lekarz specjalista, analizując wykres ekg na monitorze, ma wtedy możliwość oceny stanu pacjenta, choć fizycznie tej osoby nie ma jeszcze w szpitalu.Teletransmisja ułatwia w takim wypadku postawienie diagnozy i zakwalifikowanie pacjenta do zabiegi kardiologii inwazyjnej; daje też czas na przygotowanie się zespołu do podjęcia interwencji kardiologicznej.

Lekarz ostatecznie podejmuje decyzję, czy pacjenta należy natychmiast przetransportować do szpitala, zleci także podanie odpowiednich leków. Jest to istotne zwłaszcza w sytuacji, gdy większość zespołów w systemie ratownictwa medycznego, to zespoły bez lekarza w karetce.

Dla szpitala wprowadzenie systemu oznacza koszty szacowane na ok. 80 tys. zł. Pogotowie wyda mniej, bo pokrywać będzie jedynie koszty teletransmisji danych.

Więcej: http://www.dziennikpolski24.pl/

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH