Tak kardiolodzy szkolą się do zabiegów ablacji Pierwsza edycja Szkoły skierowana była do kardiologów elektrofizjologów będących na początkowym etapie kariery zawodowej. Fot. mat. prasowe Szkoły Elektrofizjologii Klinicznej

W piątek (16 grudnia) uczestnicy kursu Szkoły Elektrofizjologii Klinicznej wzięli udział w pierwszym w Polsce zabiegu ablacji punktowej RF na modelu zwierzęcym z wykorzystaniem najnowszej generacji systemu mapowania 3D.

Zabieg został przeprowadzony w Śląskim Parku Technologii Medycznych Kardio-Med Silesia w Zabrzu, ramach kursów praktycznych I edycji Szkoły Elektrofizjologii Klinicznej powołanej przez sekcję rytmu serca Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego.

Po raz pierwszy w Polsce lekarze kardiolodzy mogli wziąć udział w szkoleniu i praktycznych zabiegach elektrofizjologicznych na modelu zwierzęcym na najnowocześniejszym systemie wykorzystującym technologię mapowania 3D. Dotychczas tego rodzaju szkolenia były dostępne jedynie w zagranicznych ośrodkach, takich jak Minneapolis czy Hamburg.

- To niezmiernie ważne, by dać lekarzom możliwie najlepsze warunki do rozwoju wiedzy teoretycznej
i szkoleń praktycznych, dlatego zarząd sekcji rytmu serca Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego podjął inicjatywę stworzenia Szkoły Elektrofizjologii Klinicznej - mówi dr hab. Oskar Kowalski, kierownik Pracowni Elektrofizjologii i Stymulacji Serca w Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu, przewodniczący sekcji rytmu serca Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego.

Pierwsza edycja Szkoły skierowana była do kardiologów elektrofizjologów będących na początkowym etapie kariery zawodowej.

- Przyświecała nam idea stworzenia jednolitego standardu edukacyjnego pod auspicjami towarzystwa naukowego. Dotychczas nie było w Polsce tego rodzaju systemu szkolenia dedykowanego tej grupie lekarzy - tłumaczy dr Kowalski.

Na szkolenie teoretyczne w I edycji Szkoły Elektrofizjologii Klinicznej złożyły się wykłady z anatomii elektrofizjologicznej serca, zaawansowanej elektrokardiografii oraz taktyki zabiegowej. W drugiej części uczestnicy mieli możliwość udziału w zajęciach odbywających się w tzw. wet labie, gdzie obserwowali efekty aplikacji prądu RF na mięśniówkę serca w warunkach laboratoryjnych.

Kolejnym elementem szkolenia była obserwacja zabiegów wykonywanych przez doświadczonych elektrofizjologów i wspólna dyskusja na temat stosowanych technik zabiegowych przy różnych zabiegach ablacji arytmii. Cykl szkoleniowy zwieńczyły zabiegi wykonywane na modelu zwierzęcym z wykorzystaniem najnowocześniejszego systemu mapowania trójwymiarowego.

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH