TRAFIC: minął rok od rozpoczęcia innowacyjnego projektu

W styczniu 2014 r. minął rok od początku realizacji projektu TRAFIC czyli "Nowatorskiej metody czynnościowej oceny zwężenia w tętnicy wieńcowej za pomocą modelowania przepływów in silico, na podstawie obrazu badania wielorzędowej tomografii komputerowej".

Jak informuje Instytut Kardiologii im. Prymasa Tysiąclecia Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Aninie, projekt ten ma potencjalnie przełomowe znaczenie dla nieinwazyjnej diagnostyki kardiologicznej.

Dotychczas, w ramach realizacji kolejnych zadań, wykonano ok.100 pomiarów czynnościowej oceny zwężeń i oceny anatomicznej zmienionych miażdżycowo segmentów. Na bazie powyższych pomiarów opracowano metodę ekstrakcji naczyń oraz metodę identyfikacji poszczególnych elementów składowych ściany naczynia. Trwają zaawansowane prace nad nieinwazyjnym modelowaniem przepływów wieńcowych w naczyniach zdrowych oraz zmienionych miażdżycowo.

Realizatorem projektu jest konsorcjum naukowe zawiązane przez instytucje badawcze: Instytut Kardiologii (lidera projektu), Uniwersytet Warszawski oraz partnera przemysłowego firmę BTM Mazowsze.

Projekt jest dofinansowany przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w ramach Programu Badań Stosowanych, a szczególny nacisk położony jest na komercjalizację jego wyników.

Instytut Kardiologii wyjaśnia, że w połowie roku 2014 planowane jest pierwsze zgłoszenie patentowe opracowanych elementów metody obliczeniowej.

Ostateczny wynik realizacji projektu będzie pozwalał na uzyskanie informacji dotyczących czynnościowej istotności zwężenia w tętnicy wieńcowej wyłącznie na podstawie badania nieinwazyjnego - tomografii komputerowej. Wprowadzenie tej metody do praktyki klinicznej pozwoli na zmianę algorytmów diagnostycznych używanych u pacjentów z podejrzeniem choroby wieńcowej.

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH