Światowy Tydzień Wiedzy o Wrodzonych Wadach Serca Światowego Tygodnia Wiedzy o Wrodzonych Wadach Serca. Fot. Archiwum

W ramach obchodów Światowego Tygodnia Wiedzy o Wrodzonych Wadach Serca (7-14 lutego) odbywa się kampania edukacyjna dla rodziców oraz akcja solidarności z dziećmi z tymi wadami. Jej hasło to "Sercem jestem z Wami".

Wady wrodzone serca (WWS) dotykają średnio jedno na sto dzieci na świecie, bez względu na szerokość geograficzną. W Polsce WWS należą do najczęściej występujących wad wrodzonych i stanowią, po chorobach okresu okołoporodowego, najczęstszą przyczynę zgonu niemowląt.

Codziennie w Polsce rodzi się 10 dzieci z wadą serca, z czego 1/3 wymaga operacji w pierwszych dniach życia. Bez leczenia i interwencji kardiochirurgicznych dziecko ma małe lub nie ma żadnych szans na przeżycie. W takich przypadkach wykrycie nieprawidłowości w okresie prenatalnym jest niezwykle istotne. Dlatego tak ważne jest propagowanie wiedzy na temat właściwej diagnostyki u kobiet w czasie ciąży.

Corocznie polscy kardiochirurdzy wykonują blisko 3 tys. operacji serc małych pacjentów. Najczęściej operacje przeprowadzane są w okresie noworodkowym, ale też wiele dzieci ze złożonymi wadami serca wymaga wieloetapowego leczenia kardiochirurgicznego, co wiąże się z częstymi, niekiedy długimi pobytami w szpitalu.

Jak wynika z ankiety przeprowadzonej wśród rodziców dzieci z WWS przez Fundację Serce Dziecka, o wadzie serca u swojego dziecka 68% rodziców dowiaduje się przed narodzinami a 32% po jego urodzeniu.

Dla prawidłowego funkcjonowania dzieci z WWS konieczna jest odpowiednia rehabilitacja kardiologiczna. Jak podkreśla dr Anna Turska-Kmieć z Sekcji Kardiologii Dziecięcej Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego, rehabilitacja kardiologiczna jest niesłychanie ważna, ponieważ serce dziecka po operacji musi na nowo przystosować się do pracy.

W ramach obchodów tegorocznego Tygodnia Wiedzy o WWS oprócz debaty z udziałem mediów i ekspertów z zakresu kardiologii i kardiochirurgii dziecięcej, planowane są także spotkania otwarte dla rodziców dzieci z WWS, które odbędą się w trzech miastach Polski: Warszawie (Centrum Zdrowia Dziecka), Łodzi (Instytut Centrum Zdrowia Matki Polki) oraz Krakowie (Uniwersytecki Szpital Dziecięcy).

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH