KARDIOLOGIA

W ramach obchodów Światowego Tygodnia Wiedzy o Wrodzonych Wadach Serca (7-14 lutego) odbywa się kampania edukacyjna dla rodziców oraz akcja solidarności z dziećmi z tymi wadami. Jej hasło to "Sercem jestem z Wami".
Wady wrodzone serca (WWS) dotykają średnio jedno na sto dzieci na świecie, bez względu na szerokość geograficzną. W Polsce WWS należą do najczęściej występujących wad wrodzonych i stanowią, po chorobach okresu okołoporodowego, najczęstszą przyczynę zgonu niemowląt.
Codziennie w Polsce rodzi się 10 dzieci z wadą serca, z czego 1/3 wymaga operacji w pierwszych dniach życia. Bez leczenia i interwencji kardiochirurgicznych dziecko ma małe lub nie ma żadnych szans na przeżycie. W takich przypadkach wykrycie nieprawidłowości w okresie prenatalnym jest niezwykle istotne. Dlatego tak ważne jest propagowanie wiedzy na temat właściwej diagnostyki u kobiet w czasie ciąży.
Corocznie polscy kardiochirurdzy wykonują blisko 3 tys. operacji serc małych pacjentów. Najczęściej operacje przeprowadzane są w okresie noworodkowym, ale też wiele dzieci ze złożonymi wadami serca wymaga wieloetapowego leczenia kardiochirurgicznego, co wiąże się z częstymi, niekiedy długimi pobytami w szpitalu.
Jak wynika z ankiety przeprowadzonej wśród rodziców dzieci z WWS przez Fundację Serce Dziecka, o wadzie serca u swojego dziecka 68% rodziców dowiaduje się przed narodzinami a 32% po jego urodzeniu.
Dla prawidłowego funkcjonowania dzieci z WWS konieczna jest odpowiednia rehabilitacja kardiologiczna. Jak podkreśla dr Anna Turska-Kmieć z Sekcji Kardiologii Dziecięcej Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego, rehabilitacja kardiologiczna jest niesłychanie ważna, ponieważ serce dziecka po operacji musi na nowo przystosować się do pracy.
W ramach obchodów tegorocznego Tygodnia Wiedzy o WWS oprócz debaty z udziałem mediów i ekspertów z zakresu kardiologii i kardiochirurgii dziecięcej, planowane są także spotkania otwarte dla rodziców dzieci z WWS, które odbędą się w trzech miastach Polski: Warszawie (Centrum Zdrowia Dziecka), Łodzi (Instytut Centrum Zdrowia Matki Polki) oraz Krakowie (Uniwersytecki Szpital Dziecięcy).


Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
CZYTAJ TAKŻE
- 14:57 Gowin: ministerstwo nie będzie niczego narzucać w sprawach statutów uczelni
- 14:30 Co zawiera projekt nowelizacji ustawy ws. cen prądu?
- 13:55 Szumowski: e-skierowania to lepsze wykorzystanie zasobów w ochronie zdrowia
- 13:45 Białystok: jest kolejna edycja Uniwersytetu Profilaktyki Psychogeriatrycznej
- 13:20 Katowice: ważą się losy oddziału dermatologicznego dla dzieci
- 12:40 Włoszczowa: powiat daje młodym lekarzom stypendium i mieszkanie
- 12:15 Nowe przepisy unijne szansą dla polskich farmaceutyków?
- 1 Grożenie, że szpitale powiatowe zostaną zamknięte, to strachy na Lachy
- 2 Z roku na rok spada sprawność fizyczna dzieci w Polsce. Czy ten trend można odwrócić?
- 3 Medicover przejmie za ponad 300 mln zł szpitale Neomedic
- 4 MRPiPS: centra opiekuńcze i opieka wytchnieniowa w ramach wsparcia niepełnosprawnych
- 5 Emilewicz: kończymy prace nad projektem nowego Prawa zamówień publicznych
- 6 Ryki: nie wiadomo kiedy szpital wznowi działalność
- 7 Prof. Czauderna: system odszkodowawczy za zdarzenie niepożądane działa wadliwie
Newsletter
Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku
Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+
Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze
Follow @rynekzdrowiaRSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych