Strategię dalszego leczenia określajmy już w szpitalu

Na zbyt wysoką śmiertelność odległą po zawałach w Polsce składa się wiele czynników, nie tylko związanych z okresem poszpitalnym - zwraca uwagę prof. Zbigniew Kalarus, kierownik Katedry Kardiologii, Wrodzonych Wad Serca i Elektroterapii SUM, prezes-elekt Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego*.

Oczywiście konieczna jest właściwie prowadzona rehabilitacja kardiologicznej, prewencja wtórna, edukacja pacjentów obejmująca m.in. tryb życia po zawale oraz przestrzeganie zaleceń dotyczących farmakoterapii.

Rehabilitacja  kardiologiczna nie może jednak trwać kilka dni. To powinny być 21-dniowe turnusy rehabilitacyjne. Bardzo ważna jest rehabilitacja ambulatoryjna, z odpowiednio realizowanym programem, również edukacyjnym.

Na zbyt wysoką śmiertelność odległą po zawałach w Polsce składa się wiele czynników, nie tylko związanych z okresem poszpitalnym. Warto w tym kontekście wspomnieć o roli systemu ratownictwa medycznego, mającego zapewniać jak najszybsze dotarcie pacjenta do ośrodka kardiologii interwencyjnej. Ważne jest, aby również pacjenci z niewydolnością serca jak najszybciej znajdowali miejsce w odpowiednich specjalistycznych placówkach.

Leczenie chorych w okresie wewnątrzszpitalnym w znacznym stopniu determinuje rokowania poszpitalne w pierwszych miesiącach, a następnie roku. Bardzo ważna jest bowiem skuteczność interwencji na tętnicy wieńcowej, ale w szpitalu musimy też określać strategię dalszego leczenia - m.in. rewaskularyzacji w trybie planowym czy optymalnej farmakoterapii.

Jakość leczenia wewnątrzszpitalnego powinna być oceniana przez resort zdrowia i NFZ także przez pryzmat odległych wyników terapii - w rokowaniu rocznym, dwu- i pięcioletnim. Pacjent po zawale wymaga opieki i nadzoru do końca życia.

Polskie Towarzystwo Kardiologiczne wspólnie z konsultantem krajowym w dziedzinie kardiologii, prof. Grzegorzem Opolskim, od dłuższego czasu wskazuje na procedury i leki, które w sposób istotny mogą wpłynąć na lepsze rokowania pacjentów m.in. z zawałem serca.

Optymalna farmakoterapia musi zaczynać się w okresie wewnątrzszpitalnym, choć oczywiście interwencja wieńcowa jest bardzo ważnym elementem leczenia. Niestety, nadal nie mamy dostępu do wszystkich najnowszych leków. Czekamy na odpowiednie opinie AOTM, które stanowić mogą podstawę do podjęcia decyzji refundacyjnych, umożliwiających naszym pacjentom dostęp do tych terapii.

* Fragment wypowiedzi prof. Zbigniewa Kalarusa podczas debaty pt. „Co musimy zrobić, by zmniejszyć w Polsce śmiertelność po zawale?”, zorganizowanej przez redakcję miesięcznika i portalu Rynek Zdrowia (Katowice, 4 lutego 2013 r.).

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH