Stowarzyszenie Kardiologów Inwazyjnych krytycznie o nowych wycenach procedur W ocenie przedstawicieli Stowarzyszenia szczególne dotkliwa jest obniżka wycen stentów powlekanych lekiem Fot. Archiwum

Stowarzyszenie Zawodowe Kardiologów Inwazyjnych w Polsce wystosowało do Prezesa AOTMiT list, w którym wyraża zaniepokojenie środowiska w związku z propozycjami zakładającymi drastyczne cięcie wycen procedur ratujących życie w kardiologii.

Zdaniem zarządu Stowarzyszenia, takie działania odcinają polskim pacjentom m.in. z zagrażającym życiu zawałem serca, dostęp do skutecznego leczenia, cofając polską kardiologię o 20 lat oraz narażając publiczne finanse na dodatkowe koszty powikłań - ponownych zabiegów i hospitalizacji.

Zaproponowany przez AOTMiT 29 kwietnia projekt taryf zakłada połączenie w jedną grupę świadczeń z zakresu OZW oznaczonych jako E12, E13 i E14 i wspólną ich wycenę na o wiele niższym poziomie, oznaczającą obniżki od 30 do nawet 60 proc.

W ocenie przedstawicieli Stowarzyszenia szczególne dotkliwa, zarówno dla pacjentów, jak i całego systemu, jest obniżka wycen stentów powlekanych lekiem, które standardowo stosuje się w większości rozwiniętych krajów na świecie, i które są jedną z najkorzystniejszych metod leczenia OZW. Tylko u 3-5 proc. pacjentów po ich zastosowaniu konieczna jest ponowna hospitalizacja lub kolejne zabiegi.

W przypadku stentów metalowych poprzedniej generacji ryzyko ponownego zabiegu sięga nawet 50 proc. Dodatkowo u pacjentów cierpiących na cukrzycę można stosować jedynie stenty powlekane lekiem. Obecnie w wielu przypadkach może okazać się to niemożliwe.

Stowarzyszenie wskazuje, że zaproponowane przez AOTMiT finansowanie nie zapewnia użycia tego implantu, nie mówiąc o dodatkowych, nowoczesnych technologiach standardowo używanych w trakcie takiego zabiegu. Dlatego też jest zdania, że proponowana zmiana w wycenie będzie równoznaczna z całkowitym pozbawieniem dostępu polskich pacjentów do nowoczesnych metod leczenia w zawałach i przewlekłej chorobie wieńcowej.

Według kardiologów interwencyjnych obniżenie wycen uniemożliwi bezpieczne i skuteczne leczenie pacjentów z chorobami sercowo-naczyniowymi w Polsce. Nie jest wykluczone, że zastosowanie nowych technik będzie wymagało dopłat ze strony chorych, również w stanach zagrożenia życia.

Drastyczne obniżki spowodują również konieczność obcięcia wynagrodzeń wysokowykwalifikowanej kadry kardiologicznej. Tymczasem są to specjaliści, których poszukuje cały świat, dlatego nie powinno nikogo dziwić, że będą oni wybierali pracę za granicą.

Oprócz zaproponowanych obniżek wątpliwości Stowarzyszenia budzi także czas oraz porządek publikowanych przez AOTMiT dokumentów odnoszących się do obszarów kluczowych dla zdrowia obywateli Polski.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH