Specjaliści: rehabilitacja kardiologiczna mało dostępna; zaprzepaszczamy efekt leczenia

Zaledwie 20 proc. chorych po zawałach i operacjach serca ma dostęp do rehabilitacji kardiologicznej, która jest właściwym zakończeniem procesu leczenia i może przedłużyć życie. Kardiolodzy apelują o stworzenie sieci ambulatoryjnych ośrodków rehabilitacyjnych.

Środowisko kardiologów i specjalistów z dziedziny rehabilitacji będzie omawiać te problemy podczas rozpoczynającego się w środę w Ustroniu (woj.śląskie) trzydniowego XVII Sympozjum Naukowo-Szkoleniowego Sekcji Rehabilitacji Kardiologicznej i Fizjologii Wysiłku Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego.

Zob.: Rehabilitacja kardiologiczna: pomyślmy o sieci ambulatoryjnej

W ciągu miesiąca po zawale umiera 8-10 proc. pacjentów, po roku 14-15 proc., a po dwóch latach od wystąpienia zawału - 20-22 proc. Zdaniem ekspertów, jedną z przyczyn takiego stanu rzeczy jest brak dostępu do właściwej rehabilitacji kardiologicznej.

Jak poinformował dyrektor Śląskiego Centrum Rehabilitacji i Prewencji w Ustroniu i członek zarządu Sekcji Rehabilitacji Kardiologicznej Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego, dr Zbigniew Eysymontt, większość chorych jest rehabilitowana w oddziałach rehabilitacyjnych, pozostali ambulatoryjnie.

- Rehabilitacja ambulatoryjna jest jeszcze bardzo słabo rozwinięta, a powinna się rozwijać. Do szpitali rehabilitacyjnych powinni trafiać chorzy w najpoważniejszym stanie - po operacjach, po zawałach z powikłaniami, bo oni sobie inaczej nie poradzą. Pozostali mogliby korzystać z rehabilitacji ambulatoryjnej. Obecnie mamy w Polsce nieco ponad 40 ośrodków rehabilitacji ambulatoryjnej, a powinno ich być kilkaset - powiedział PAP Eysymontt.

Dodał, że należy stworzyć warunki finansowe, żeby opłacało się robić taką procedurę. - Trzeba więc przyzwoicie finansować rehabilitację, wychodząc z założenia, że to dopiero właściwe zakończenie leczenia kardiologicznego. To nie wyrostek robaczkowy, ta choroba trwa - po roku umiera kilkanaście procent chorych, po 4 latach - 33 proc., czyli mamy do czynienia z groźną sytuacją.

Jak podkreśla Eysymontt, rehabilitacja kardiologiczna to działania niezbędne, "żeby pacjent własnymi rękami nie zmarnował efektów, długiego, specjalistycznego i drogiego leczenia".

- Uczymy, że ma się ruszać, nie palić, jak ma jeść, że ma brać leki - i to wszystko ma się dziać w miesiącach bezpośrednio po wyjściu. Ważne są ćwiczenia - trzeba usprawnić klatkę piersiową jeśli była przecięta, nogi jeśli była pobierana żyła. To są ćwiczenia oddechowe, gimnastyczne, w tym na rowerkach treningowych - tłumaczy kardiolog.

Ośrodków ambulatoryjnej rehabilitacji kardiologicznej nie ma w województwach: świętokrzyskim, lubuskim, opolskim, podlaskim i warmińsko-mazurskim. W pozostałych ich sieć jest niewystarczająca.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH