Specjaliści: obniżenie wycen w kardiologii inwazyjnej pogorszy wyniki leczenia Prof. Piotr Hoffman, prezes PTK; FOT. PTWP

Zmiana wycen w kardiologii inwazyjnej zmniejszy dostępność do zabiegów i zwiększy kolejki, co przełoży się na wzrost śmiertelności pacjentów i bankructwa szpitali - ocenili lekarze w środę (22 czerwca) podczas konferencji organizowanej przez Polskie Towarzystwo Kardiologiczne.

Nową wycenę taryf dla procedur kardiologii inwazyjnej przeprowadziła Agencja Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji (AOTMiT). Resort zdrowia informował, że wycenę oparto na analizie kosztów ponad 90 proc. wszystkich procedur w danej grupie.

Podczas środowej konferencji prasowej kardiolodzy oceniali, że obniżenie taryf spowoduje zmniejszenie dostępności do zabiegów i zwiększy kolejki, co przełoży się na wzrost śmiertelności pacjentów kardiologicznych, a nawet na bankructwa szpitali.

Lekarze krytykowali także tempo wprowadzania zmian w procedurach kardiologicznych - nowe wyceny mają obowiązywać od 1 lipca. Wskazują także, że zmiany podzielą pacjentów na tych, których stać na dopłacanie do lepszych terapii i tych, którzy nie będą mogli sobie na to pozwolić.

Kardiolodzy wskazują także, że na początku marca AOTMiT opublikowała propozycje podwyższenia taryf dla kardiologii zachowawczej, która - jak oceniają - "nie jest skuteczną metodą leczenia pacjentów z chorobami serca i naczyń".

- Spodziewając się mniejszych dochodów z tytułu leczenia i wykonywania procedur, będziemy prawdopodobnie zmuszeni posługiwać się tańszymi metodami terapeutycznymi - metodami, które są stosowane od wielu lat i powinny być zastępowane powoli metodami nowszymi - powiedział prezes Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego prof. Piotr Hoffman.

Dodał, że lekarze obawiają się, że źle wpłynie to na wyniki leczenia, a w efekcie pogorszy rokowania i doprowadzi do wzrostu śmiertelności.

W ocenie przewodniczącego Rady Instytutu Kardiologii Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Medicum prof. Dariusza Dudka w konsekwencji wdrożenia zmian NFZ oraz resort zdrowia utracą kontrolę nad jakością leczenia chorób układu krążenia, a także zwiększy się liczba chorych z niewydolnością serca oraz śmiertelność z powodu chorób układu krążenia.

Zdaniem prof. Wojciecha Drygasa z Instytutu Kardiologii w Warszawie obecnie należałoby raczej uwzględnić możliwości lepszej organizacji, odpowiedniego finansowania i poprawy dostępności diagnostyki, leczenia i kompleksowej rehabilitacji chorób serca i naczyń, a także znaczenie nowoczesnej promocji zdrowia oraz skutecznej i odpowiednio wcześnie podjętej profilaktyka.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH