Specjaliści: nie jest prawdą, że ciśnienie tętnicze musi się zwiększyć z wiekiem Leczenie nadciśnienia jest nieskuteczne - po upływie pół roku leczenie przerywa co trzeci chory. Fot. Shutterstock

Nawet 15 mln osób może chorować w Polsce na nadciśnienie tętnicze krwi - wynika z najnowszych danych podanych we wtorek (16 maja) na konferencji prasowej w Warszawie.

Spotkanie zorganizowano z okazji przypadającego 17 maja Światowego Dnia Nadciśnienia Tętniczego. Po raz pierwszy Międzynarodowe Towarzystwo Nadciśnienia Tętniczego ogłosiła również maj miesiącem mierzenia ciśnienia (May Measurement Month 2017).

- Kampanią tą chcemy zachęcić do mierzenia ciśnienie tętniczego, ponieważ nadał prawie połowa chorych na nadciśnienie w ogóle nie wie o swojej chorobie, a wśród osób leczonych mniej niż jednak trzecia osiąga zalecane cele terapeutyczne - powiedział prof. Jacek Jóźwiak z Międzynarodowego Towarzystwa Nadciśnienia Tętniczego (ISH).

W maju ciśnienie bezpłatnie będzie można zmierzyć w około 1500 oznakowanych plakatami punktach w największych aptekach, poradniach (m.in. Medicover) i sklepach medycznych na terenie całego kraju (szczegóły na polskiej stronie internetowej kampanii www.mmm17.pl).

Przewiduje się, że zostanie zbadanych od 50 tys. do 250 tys. Polaków, głównie tych, które nie mierzyły ciśnienia tętniczego w ostatnich 12 miesiącach. W 100 krajach na świecie akcją ma być objętych 25 mln ludzi. Za nieprawidłowe uznaje się ciśnienie powyżej 140/90 mmHg.

- To bezprecedensowa kampania, ale też nadciśnienie jest głównym pojedynczym czynnikiem ryzyka zgonów oraz zawału serca, udaru mózgu oraz choroby nerek - podkreślił dr Mirosław Mastej z Międzynarodowego Towarzystwa Nadciśnienia Tętniczego. Na całym świecie jest ono odpowiedzialne za około 10 mln zgonów rocznie.

Według badania NATPOL 2011 w Polsce zbyt wysokie ciśnienie tętnicze ma 9,5 mln osób w wieku 18-79 lat, z kolei z badania POLSENIOR wynika, że choruje z tego powodu około 1 mln Polaków od 80. roku życia. W sumie więc nadciśnienie występuje w naszym kraju u co najmniej 10,5 mln osób.

Prof. Maciej Banach z Kliniki Nefrologii i Nadciśnienia Tętniczego Uniwersytetu Medycznego w Łodzi twierdzi jednak, że dane te są już nieaktualne. Przeprowadzone w latach 2015-16 badanie LIPIDOGRAM sugeruje, że nadciśnienie występuje już u około 15 mln Polaków. Badanie NATPOL przewidywało, że 14 mln osób z tą choroba będzie w naszym kraju dopiero w 2035 r.

- Pocieszające jest, że z powodu nadciśnienia leczy się 96 proc. osób, u których zostało ono wykryte - powiedział specjalista. Badanie NATPOL sugerowało, że leczy się 62 proc. Polaków z wykrytym nadciśnieniem, spośród nich jedynie 26 proc. leczonych było skutecznie.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH