Specjaliści: kompleksowa opieka pozawałowa ratuje życie Podczas konferencji w Senacie

Popularyzowanie zdrowego stylu życia oraz poprawa organizacji leczenia pacjentów po zawale serca mogą przyczynić się do zmniejszenia liczby zgonów pacjentów po incydencie wieńcowym o 3000 osób - podkreślali eksperci podczas niedawnej konferencji w senacie, poświęconej zagrożeniom chorobami układu krążenia.

Organizatorami konferencji pt."Zagrożenie chorobami układu krążenia w perspektywie najbliższych 30 lat" (Warszawa, 12 października) byli: marszałek Senatu Stanisław Karczewski, przewodniczący senackiej Komisji Zdrowia Waldemar Kraska, prezes Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego prof. Piotr Hoffman oraz przewodniczący Komisji Promocji Zdrowia PTK prof. Piotr Jankowski.

Eksperci wskazywali na duże rozpowszechnienie czynników ryzyka prowadzących do zachorowań i zgonów z powodu chorób serca i naczyń. Wśród nich jednym z najważniejszych jest otyłość. Jak alarmuje Polskie Towarzystwo Kardiologiczne, Polska zajmuje pierwsze miejsce w Europie pod względem najszybszego przyrostu liczby dzieci z nadwagą i otyłością, dyslipidemią, cukrzycą i nadciśnieniem tętniczym.

Z prezentowanych na debacie przez prof. Annę Fijałkowską, kierownik Zakładu Kardiologii w Instytucie Matki i Dziecka, wyników badania HBSC wynika, że w ciągu ostatnich kilkunastu lat znacząco zmniejszył się odsetek polskich nastolatków spożywających codziennie warzywa i owoce oraz tych z wysokim poziomem aktywności fizycznej, co wpłynęło właśnie na zwiększanie się odsetka nastolatków z nadwagą, a nawet otyłością do ok. 15 proc.

Prof. Piotr Ponikowski zwrócił uwagę, iż Polacy są zagrożeni epidemią niewydolności serca (ocenia się, że obecnie 600-700 tysięcy Polaków choruje na to schorzenie). Z kolei prof. Piotr Jankowski zaznaczał, że konsultacje kardiologiczne po zawale serca są związane ze zmniejszeniem ryzyka zgonu o 20-30 proc., a ze Śląskiej Bazy Sercowo-Naczyniowej wynika, że jedynie co czwarty pacjent ma możliwość  skorzystania z konsultacji kardiologicznej w ciągu pierwszych trzech miesięcy po zawale serca.

Mediana czasu oczekiwania po wypisie ze szpitala na zabieg angioplastyki wieńcowej wynosi aż 53 dni, a mediana czasu oczekiwania na rehabilitację pozawałową - 52 dni.

Odpowiedzią na te wyzwania może być przygotowany przez Agencję Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji i obecnie procedowany w Ministerstwie Zdrowia projekt kompleksowej opieki pozawałowej.

Eksperci oceniają, że wdrożenie tego projektu może pozwolić na zmniejszenie liczby zgonów pacjentów po zawale serca o ok. 3000 rocznie, a liczby hospitalizacji o ok. 20 000 rocznie. 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH