Sieć szpitali - jak wpłynie na dostępność do kardiologii interwencyjnej? Andrzej Jacyna: - Dla zabezpieczenia naszej populacji, zgodnie z zaleceniami PTK potrzebne są 154 placówki. Fot. PTWP

Dostępność do ośrodków kardiologii interwencyjnej nie ulegnie zmianie - przekonywał we wtorek (21 marca) podczas posiedzenia sejmowej Komisji Zdrowa wiceminister zdrowia Piotr Gryza. - Zgłosimy poprawkę o wprowadzenie kardiologii do sieci szpitali - odpowiadał Bartosz Arłukowicz, przewodniczący Komisji.

Podczas posiedzenia sejmowej Komisji Zdrowia obecni na niej kardiolodzy i posłowie opozycji przypominali, że część ośrodków kardiologicznych, szczególnie mniejszych i monoprofilowych znajdzie się poza siecią szpitali.

Jak przekonywał wiceminister Piotr Gryza dostępność do ośrodków kardiologii interwencyjnej, nie ulegnie zmianie. - Kardiologia inwazyjna będzie kupowana w systemie zabezpieczenia, a tam gdzie to konieczne, zostanie kupiona w konkursie - przypominał.

NFZ zastosuje zalecenia PTK
Prezes NFZ Andrzej Jacyna zaznaczył, że duża część świadczeniodawców realizujących zabiegi kardiologii interwencyjnej współpracuje ze szpitalami, które po 1 października 2017 roku znajdą się w sieci.

- Podmiot podstawowy ma oddział kardiologii zachowawczej, natomiast kardiologia interwencyjna jest najczęściej wykonywana przez podmiot prywatny. To ma tak samo wyglądać od 1 października 2017 r. Tam, gdzie świadczenia z kardiologii interwencyjnej nie znajdą się w sieci, będą kupione w ramach konkursów, jakie rozpoczną się na początku lipca - przekazał prezes NFZ.

Zapowiedział, że przy decyzjach o ogłaszaniu konkursów NFZ będzie stosował zalecenia Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego (PTK), które określają jak powinno się budować "sieć" kardiologii interwencyjnej, by zapewnić odpowiednią dostępność do tych świadczeń.

NFZ weźmie pod uwagę 4 parametry podstawowe: minimalnie 4-5 pracowni hemodynamiki przypadające na 1 mln mieszkańców, maksymalny czas dojazdu do ośrodka 30 min., pełnienie przez pracownię dyżuru hemodynamicznego przez 24 godziny na dobę, spełnianie wymogów PTK dotyczących akredytacji i wykonywanie roczne minimum 400 zabiegów przezskórnej interwencji wieńcowej.

NFZ: potrzebne 154 pracownie hemodynamiki
Jak wynika z danych NFZ, aktualnie w kraju działa 161 podmiotów wykonujących zabiegi kardiologii interwencyjnej.

- Dla zabezpieczenia naszej populacji, zgodnie z propozycją PTK potrzebne są 154 placówki - informował Andrzej Jacyna.

Dodał, że obecnie kryterium wykonywania minimalnej liczby zabiegów spełnia 128 ośrodków. Według szacunków NFZ do sieci szpitali nie zakwalifikuje się ok. 30 świadczeniodawców. Świadczenia tych podmiotów w zdecydowanej większości będą kupione w drodze konkursu.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH