Ryzyko migotania przedsionków i udaru niedokrwiennego u chorych na łuszczycę

W patogenezie łuszczycy dominującą rolę odgrywa przewlekły stan zapalny, który może przyczyniać się do rozwoju chorób układu sercowo-naczyniowego.

Celem naukowców z Copenhagen University Hospital Gentofte, Dania, była ocena ryzyka występowania migotania przedsionków oraz udaru niedokrwiennego u chorych na łuszczycę.

To kohortowe badanie przeprowadzono na duńskiej populacji na podstawie obserwacji przeprowadzonych w latach 1997-2006. Do badania zakwalifikowano blisko 37 tysięcy chorych na łagodną postać łuszczycy oraz blisko 2800 pacjentów z ciężką postacią łuszczycy. Grupę kontrolną stanowiło niemal 4,5 miliona osób z referencyjnej populacji ogólnej. Dokonano porównania ryzyka rozwoju migotania przedsionków i udaru niedokrwiennego u chorych na łuszczycę z populacją ogólną.
 
Wyniki badania wykazały, że u chorych z łagodną postacią łuszczycy, będących w wieku poniżej 50 rż. ryzyko (RR) rozwoju migotania przedsionków było większe w porównaniu z referencyjną populacją ogólną i wynosiło 1.50 (1.21–1.86), a w grupie pacjentów po 50 rż RR sięgało wartości 1.16 (1.08–1.24). Natomiast w grupie chorych z ciężką łuszczycą zaobserwowano znacznie większe ryzyko rozwoju migotania przedsionków, bowiem u pacjentów przed ukończeniem 50 rż. wskaźnik RR wynosił 2.98 (1.80–4.92), zaś u osób, które ukończyły 50 rż., RR wynosił 1.29 (1.01–1.65).  

Dodatkowa analiza wykazała, że chorzy na łuszczycę są również obarczeni większym ryzykiem rozwoju udaru niedokrwiennego ośrodkowego układu nerwowego. W grupie chorych o łagodnym przebiegu łuszczycy przed 50 rż. wskaźnik RR sięgał 1.97 (1.66–2.34) i 2.80 (1.81–4.34) u pacjentów z ciężką łuszczycą. Zaś u pacjentów po 50 rż. z łagodną i ciężką łuszczycą RR wynosił odpowiednio 1.13 (1.04–1.21) i 1.34 (1.04–1.71). Autorzy badania podkreślają, że zarówno ryzyko rozwoju migotania przedsionków, jak i udaru niedokrwiennego zależy od ciężkości przebiegu łuszczycy.

Łuszczyca jest przewlekłą chorobą zapalną, w patogenezie której dominuje odpowiedź limfocytów Th1 i Th17. Dotyka ona około 2% populacji. Ostatnie doniesienia wykazują udział mechanizmów zapalnych również w rozwoju migotania przedsionków. W surowicy krwi chorych na migotanie przedsionków odnotowano bowiem podwyższone poziomy immunologicznych czynników zapalnych oraz markerów stresu oksydacyjnego.

Autorzy badania konkludują, że u chorych na łuszczycę może wystąpić migotanie przedsionków i udar niedokrwienny mózgu. W związku z powyższym chorzy na łuszczycę powinni być objęci szczególną kontrolą pod kątem wystąpienia zaburzeń układu sercowo-naczyniowego.


Oprac.: dr n. med. Maciej Chałubiński

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21840930

Eur Heart J. 2012 Aug;33(16):2054-64.
Psoriasis and risk of atrial fibrillation and ischaemic stroke: a Danish Nationwide Cohort Study

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH