Rekordowa liczba transplantacji serca w Aninie Na 90 przeprowadzonych w Polsce w 2015 r. transplantacji serca, aż 42 wykonano w Instytucie Kardiologii w Aninie. Fot. PTWP

Do końca 2015 r. w Instytucie Kardiologii w Aninie, przeprowadzono 42 transplantacje serca, czyli niemal 50 proc. wszystkich wykonanych w ubiegłym roku w Polsce operacji tego typu.

Od 2001 r. w Instytucie w ramach programu transplantacyjnego wykonano 395 operacji przeszczepów serca u pacjentów kwalifikowanych w trybie planowym i pilnym w tym również u osób, których układ krążenia wspomagany był sztucznymi komorami serca.

Rok 2015 zakończył się dla Instytutu rekordowym wynikiem. Na 90 przeprowadzonych w Polsce transplantacji serca, aż 42 przeprowadzono właśnie w warszawskiej placówce.

Oprócz programu transplantologicznego w Instytucie Kardiologii wykonywane są również skomplikowane operacje wszczepiania pomp długoterminowego wspomagania serca typu Heartmate III, które stosowane są u pacjentów ze skrajną postacią niewydolności serca, oczekujących na przeszczep.

- Urządzenie jest pomostem do transplantacji serca; umożliwia choremu dotrwanie do operacji przeszczepu. Pompa może być stosowana również jako terapia docelowa u chorych z przeciwwskazaniami do przeszczepu - podała w informacji dla prasy Aleksandra Bąkała, specjalista ds. PR w Instytucie Kardiologii.

W przypadku przeszczepów serca największą grupę pacjentów objętych programem stanowią osoby w wieku 51-60 lat, jednak pacjentami są też osoby młode w wieku poniżej 30 lat. Wszyscy oczekujący na przeszczep, a także po operacji przeszczepu, objęci są opieką poradni transplantacyjnej. Jednak życie z mechanicznym wspomaganiem serca, czy po przeszczepie zwłaszcza w pierwszych miesiącach jest trudne i wymaga od pacjentów wielu wyrzeczeń.

Z myślą o pacjentach z wszczepionymi pompami serca, Instytut zdecydował się na wdrożenie pilotażowego projektu Remedizer, którego zadaniem jest pomoc przy monitorowaniu pacjentów już po zakończeniu hospitalizacji.

Podopieczni Instytutu korzystają z niego w dwóch obszarach: wirtualnej apteczki i przesyłania kluczowych parametrów o stanie zdrowia. Funkcja elektronicznej apteczki za pomocą smartfona lub tabletu przekazuje informacje o konieczności zażycia leków, dawkowaniu i ewentualnych interakcjach. Aplikacja wysyła też przypomnienia o pominiętych dawkach lub potrzebie zgłoszenia się po nową receptę. Komunikat jest dwustronny, a szpital również otrzymuje dane o podjętych przez pacjenta działaniach, jak np. przyjęcie leku o konkretnej porze i w określonej dawce.

Drugą, kluczową funkcją wykorzystywaną przez pacjentów Instytutu jest możliwość wysyłania swoich bieżących parametrów. Remedizer za pomocą technologii Bluetooth komunikuje się z ciśnieniomierzem, termometrem, czy glukometrem, co umożliwia synchronizację aplikacji z zewnętrznymi urządzeniami.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH