Raport "Polki 2013": ryzyko chorób układu krążenia u kobiet jest większe

Dane zawarte w raporcie "Polki 2013 - zdrowie i jego zagrożenia" wskazują, że kobiety, szczególnie w wieku pomenopauzalnym, są obciążone większym ryzykiem wystąpienia chorób układu sercowo-naczyniowego. Dlatego organizatorzy kampanii "Ciśnienie na życie" alarmują: Polki, zadbajcie o swoje serca!

Z ich powodu chorób sercowo-naczyniowych umiera aż 55% wszystkich Polek (za 22% zgonów odpowiadają nowotwory). Istotne jest to, że obserwuje się stały wzrost częstości występowania schorzeń układu krążenia, co jedynie częściowo można tłumaczyć starzeniem się społeczeństwa.

Z raportu wynika, że już na etapie badań diagnostycznych często nie dopuszcza się możliwości zaistnienia u kobiet chorób serca. Powoduje to znacznie późniejsze zdiagnozowanie schorzeń, co łączy się ze zwiększeniem ryzyka zawału serca lub udaru mózgu.

Najskuteczniejszymi formami walki ze schorzeniami układu krążenia są systematyczne badania i odpowiednia profilaktyka.

W ramach ogólnopolskiej kampanii "Ciśnienie na życie" organizowane są bezpłatne pomiary ciśnienia tętniczego krwi oraz wieku serca. Za pomocą specjalnej aplikacji, organizatorzy kampanii przeprowadzają badanie przesiewowe, dzięki któremu Polki mogą sprawdzić, ile lat mają ich serca. Jest to pierwsze tego typu badanie przeprowadzone na tak dużą skalę w Europie.

Aplikacja "Wiek serca" pozwala stwierdzić, czy u pacjenta istnieje zwiększone ryzyko wystąpienia zawał serca lub udar mózgu. Dzieje się tak wtedy, gdy obliczony wiek serca jest wyższy od wieku metrykalnego. 

- Pielęgniarka lub lekarz po zbadaniu ciśnienia tętniczego krwi, zmierzeniu obwodu brzucha oraz przeprowadzeniu wywiadu dotyczącego przebytych chorób, przyjmowanych leków, może jednym kliknięciem sprawdzić wiek serca pacjenta - komentuje dr hab. Tomasz Zdrojewski, koordynator badania NATPOL 2011.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH