RPP spotkał się z pacjentami kardiologicznymi Celem spotkania było omówienie możliwości współpracy Fot. Stowarzyszenie Pacjentów z Chorobami Serca i Układu Krążenia EkoSerce

Nowy Rzecznik Praw Pacjenta, Łukasz Chmielowiec spotkał się w środę (6 grudnia) ze Stowarzyszeniem Pacjentów z Chorobami Serca i Układu Krążenia EkoSerce. Celem spotkania było omówienie możliwej płaszczyzny współpracy nastawionej na poprawę sytuacji chorych.

Podczas spotkania Łukasz Chmielowiec zaznaczył, że dąży do poszerzenia kompetencji związanych z piastowanym stanowiskiem, aby rola Rzecznika była bardziej znacząca i pomocna dla pacjentów.

Wśród planów na przyszłość RPP wymienił m.in. utworzenie rady opiniodawczo-doradczej RPP składającej się m.in. z przedstawicieli organizacji pacjenckich, wspólne porady eksperckie przedstawicieli organizacji pozarządowych oraz pracowników Biura Rzecznika (infolinia, wsparcie obywatela), wspólne szkolenia tematyczne dotyczące praw pacjenta i edukacji zdrowotnej, wzajemne wsparcie informacyjne w celu dotarcia do szerokiego grona osób zainteresowanych ochroną zdrowia oraz prawami pacjenta a także tworzenie zespołów - grup roboczych w celu opracowania propozycji zmian systemowych z zakresu ochrony zdrowia.

Z kolei Stowarzyszenie EkoSerce przedstawiło istotne dla organizacji postulaty, wśród których wymieniono konieczność realnego włączenia pacjentów do prac nad zmianami w służbie zdrowia, dostęp do nowoczesnych i skutecznych metod leczenia czy też położenie większego nacisku na profilaktykę.

Choroby kardiologiczne to najczęściej występujące schorzenia wśród Polaków. Liczba zgonów w tej grupie chorych sięga około 50 proc. i stanowi częstszą przyczynę śmierci niż choroby nowotworowe. Eksperci alarmują, że Polsce grozi epidemia niewydolności serca - obecnie znajdujemy się na 30 miejscu (na 34 kraje ) wśród krajów OECD pod względem śmiertelności z tego powodu.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH