Naukowcy opracowują znakowane przeciwciało, które zidentyfikuje blaszki miażdżycowe i tłuszcz w ścianach tętnic. Złogi grożą przerwaniem ściany naczynia i zakrzepem, a tym samym zawałem serca czy udarem niedokrwiennym mózgu. Wyniki badań nad przeciwciałem zostały opublikowane w Circulation Research, czasopiśmie American Heart Association (AHA).

Do zawału serca i niedokrwiennego udaru mózgu najczęściej dochodzi na tle zmian aterosklerotycznych w wyniku destabilizacji blaszki miażdżycowej. Miażdżyca jest typowym przykładem procesu zapalnego, którego dynamika – a nie tylko sama obecność – pozostaje w korelacji z objawami klinicznymi.

Wykładnikiem miażdżycy jest pogrubienie ściany tętnicy (warstwy wewnętrznej i mięśniowej – intima/media). We wczesnych stadiach aterogenezy dochodzi do infiltracji ściany naczynia przez monocyty. Na powierzchni leukocytów i komórek śródbłonka znajdują się cząstki adhezyjne, które są receptorami interakcji z pozostałymi komórkami i mediatorami migracji leukocytów poza naczynia krwionośne do ognisk reakcji zapalnej.

Chociaż nazwa cząstek odnosi się do adhezji, to jej inicjowanie jest tylko jedną z wielu ich funkcji. Na proces przenikania leukocytów mają wpływ liczne cytokiny, chemoatraktanty oraz cząsteczki adhezyjne, takie jak ICAM-1 i VCAM-1. W miejscach, w które wnikają monocyty można zaobserwować uszkodzenie śródbłonka, złogi macierzy międzykomórkowej (matrix-retains), a często także obecność zmodyfikowanych lipoprotein. To właśnie akumulacja utlenionych lipoprotein LDL w błonie wewnętrznej naczynia jest czynnikiem zapoczątkowującym kaskadę reakcji zapalnych.

Cząstki VCAM-1 (kodowane przez gen VCAM1 zlokalizowany na chromosomie 1 locus 1p31-32) obecne są na komórkach śródbłonka naczyń i na komórkach prezentujących antygen. Receptorem błonowym limfocytów, granulocytów oraz makrofagów dla VCAM-1 jest adhezyna VLA-4. Dzięki interakcji tych białek, dochodzi do zapoczątkowania odpowiedzi przez limfocyty T, co jest bardzo istotne we wczesnym okresie rozwoju procesu zapalnego. W badaniach pacjentów z ostrym zespołem wieńcowym sugerowano rolę VCAM-1 jako czynnika predykcyjnego wyższego ryzyka incydentów sercowo-naczyniowych. Obserwowano też związek stężenia VCAM-1 z nasileniem stanu zapalnego ocenianego na podstawie pomiaru stężenia białka C–reaktywnego.

Zespół naukowców z University of Grenoble we Francji i Harvard Medical School w Bostonie, USA, pracuje nad skonstruowaniem znakowanego radioaktywnie przeciwciała, które łączy się z blaszką miażdżycową w naczyniach. Badanie jest o tyle istotne, że do tej pory nie dysponujemy nieinwazyjną metodą oceny stanu tętnic, szczególnie wieńcowych. Rozpoznanie złogów w naczyniach umożliwia leczenie jeszcze przed wystąpieniem zawału serca czy udaru niedokrwiennego mózgu.

Badacze stworzyli nanoprzeciwciało, które łączy się z cząstką adhezyjną VCAM-1, zlokalizowaną zwykle na komórkach śródbłonka, ale i w obrębie blaszki miażdżycowej. Zapalenie toczące się w obrębie złogu zwiększa ekspresję VCAM-1, a tym samym wysycenie molekułami dotkniętego zmianami miejsca. Wykorzystując model zwierzęcy – podano myszom roztwór zawierający znakowane przeciwciała, a następnie wykonano komputerową tomografię emisyjną pojedynczego protonu (SPECT/CT). Stwierdzono, że nanoprzeciwciała połączyły się z VCAM-1 i pozostawały w organizmach myszy przez 6 godzin. Okazało się, że wysyceniu uległy szczególnie blaszki miażdżycowe zlokalizowane w aortach badanych zwierząt.

Jeśli naukowcy uzyskają odpowiednią zgodę, powtórzą te badania u ludzi. Ważną kwestią pozostaje ocena czy przeciwciała łączące się z VCAM-1 nie upośledzają ich naturalnej funkcji. Obserwacje są kontynuowane. Czy przeciwciała rozprawią się z miażdżycą?

Dr n. med. Karolina Kłoda

Więcej: http://medtube.pl

Źródło:
1. A. Broisat, S. Hernot, J. Toczek, J. De Vos, L. M. Riou, S. Martin, M. Ahmadi, N. Thielens, U. Wernery, V. Caveliers, S. Muyldermans, T. Lahoutte, D. Fagret, C. Ghezzi, N. Devoogdt. Nanobodies Targeting Mouse/Human VCAM1 for the Nuclear Imaging of Atherosclerotic Lesions. Circulation Research, 2012; 110 (7): 927 DOI: 10.1161/CIRCRESAHA.112.265140
2. Radioactive antibody fragment may help scientists identify artery deposits. ScienceDaily. Retrieved July 25, 2012, from http://www.sciencedaily.com­ /releases/2012/03/120329170429.htm
3. http://medtube.pl/patomorfologia/filmy-medyczne/506-tetnice-wiencowe-miazdzyca

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH