Profilaktyka nadciśnienia tętniczego bliższa Polakom: wiemy coraz więcej

Co trzeci Polak mierzył ciśnienie tętnicze krwi w ciągu ostatniego miesiąca, a 17 proc. badanych w ciągu ostatniego tygodnia, co stanowi 7,5-procentowy wzrost w porównaniu z 2012 r. - wynika z raportu zrealizowanego w ramach ogólnopolskiej kampanii społecznej "Ciśnienie na życie" na zlecenie Grupy Polpharma.

W ciągu ostatniego roku swoje ciśnienie zmierzyło 16 proc. respondentów - o 6,5 proc. więcej niż w 2012 r. Wśród badanych co 10 respondent nigdy nie mierzył lub nie miał mierzonego ciśnienia. Ponadto z raportu wynika, że o kontrolę ciśnienia znacznie bardziej dbają kobiety, niż mężczyźni. Ponadto wraz z wiekiem rośnie odsetek osób, którzy dokonują regularnych pomiarów ciśnienia - najprawdopodobniej przyczyniają się do tego zalecenia lekarza.

Działania w ramach kampanii prowadzone są od grudnia 2012 r. Akcja ma na celu podniesienie świadomości Polaków na temat ryzyka, jakie niesie brak profilaktyki schorzeń układu krążenia. W jej ramach, w listopadzie 2012 r., a następnie w styczniu 2014 r. przeprowadzono dwa badania mające na celu ocenę wiedzy Polaków na temat nadciśnienia tętniczego i związanych z nim zagrożeń.

Jak pokazują wyniki raportów stworzonych na podstawie badań, wiedza Polaków nt. profilaktyki chorób układu krążenia poszerza się. Ponad połowa respondentów potrafiła wymienić co najmniej 4 czynniki ryzyka chorób serca i układu krążenia. Najczęściej wymieniane to: otyłość (71 proc.), nadciśnienie tętnicze (69 proc.) oraz palenie tytoniu (68 proc.). 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH