Prof. Zembala: w sprawie donacji narządów potrzeba więcej empatii Prof. Marian Zembala. Fot. archiwum RZ

W sprawie donacji narządów potrzeba nie tylko wiedzy i doświadczenia, ale też więcej empatii - podkreślił dyrektor Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu (ŚCChS) prof. Marian Zembala. Przypomniał, że w Polsce pobiera się wciąż niewiele narządów w przeliczeniu na mieszkańca.

Pod względem liczby przeszczepów sierpień był rekordowy w historii zabrzańskiego ośrodka, wykonano ich w tym miesiącu aż 16. Wrzesień już nie jest tak pomyślny - lekarze z Zabrza przeprowadzili dotychczas cztery takie operacje.

W sierpniu specjaliści ze ŚCChS wykonali 11 przeszczepów serca oraz pięć przeszczepów płuc, w tym dwóm osobom z mukowiscydozą. W grupie operowanych pacjentów było czworo dzieci.

- To jest sprawa niesłychana. Nie pamiętam takiego miesiąca w trzydziestoletniej historii - dotychczas najwięcej było siedem przeszczepów. Teraz było ich 16 i stan wszystkich chorych oceniamy jako prawidłowy, co jeszcze bardziej cieszy - powiedział dziennikarzom w poniedziałek prof. Zembala. Jak dodał, od początku września lekarze z zabrzańskiego ośrodka wykonali trzy przeszczepy serca i jeden przeszczep płuca.

Profesor Marian Zembala rozmawiał z dziennikarzami podczas konferencji prasowej zorganizowanej w zabrzańskim ośrodku z okazji przygotowań do obchodów Światowego Dnia Serca. Święto to jest obchodzone corocznie w ostatnią niedzielę września.

Dyrektor przypomniał, że przeszczepy są ratunkiem dla tych osób, którzy mają nieodwracalne uszkodzenie narządu i nie ma innych możliwości leczenia lub możliwość dotychczasowych metod kończy się. Kardiochirurg wyraził przekonanie, że w sprawie donacji narządów potrzeba nie tylko wiedzy, doświadczenia, ale też więcej empatii.

- Tej empatii, która sprawia, że nam się więcej chce, od tego się zaczyna - bo można nie zgłosić do Poltransplantu (centrum koordynacji przeszczepów) potencjalnego dawcy, który ma udokumentowaną śmierć mózgu i wiadomo, że jest kwestią kilkunastu godzin, kiedy dojdzie po uszkodzeniu mózgu do nieodwracalnego uszkodzenia narządu- podkreślił prof. Zembala.

- Marzy nam się, żebyśmy w zakresie donacji byli podobni już nie tylko do Austriaków, czy Hiszpanów, którzy mają 40-45 pobrań na milion mieszkańców, ale nawet do braci Czechów, którzy mają dwa razy więcej od nas. Ale kropla drąży skałę - wskazał.

W Polsce, jak podał prof. Zembala, notuje się średnio 18 pobrań na milion mieszkańców, ale w niektórych województwach zaledwie kilka. Za wspieranie transplantologii dyrektor ŚCChS dziękował Kościołowi, dziennikarzom i lekarzom ze szpitali, które stają się coraz aktywniejsze w tej dziedzinie.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH