Prof. Zembala o ŚCCS: 46 transplantacji serca w 2016 roku, ale stać nas na więcej Na zdj. prof. Marian Zembala Fot. PTWP

Lekarze ze Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu w 2016 r. przeprowadzili 46 transplantacji serca i 19 transplantacji płuc. To najwięcej w Polsce. - Ubiegły rok był bardzo dobry, ale stać nas na jeszcze więcej - mówił we wtorek (24 stycznia) podczas konferencji prof. Marian Zembala.

Dyrektor tego czołowego w kraju szpitala kardiologiczno-kardiochirurgicznego ubiegły rok podsumował podczas dorocznego spotkania, zorganizowanego z okazji przypadającego 26 stycznia Dnia Transplantacji.

Ośrodek w Zabrzu stać na dużo więcej
I choć prof. Zembala podkreślił, że w pracy śląskich transplantologów nie chodzi o bicie rekordów, to wynik ten cieszy. - Te liczby to nasze świadectwo (w odpowiedzi) na pytania, czy jesteśmy potrzebni i w jaki sposób służymy miastu, województwu i krajowi. To też świadectwo nowoczesnego kraju i nowoczesnej medycyny - mówił.

W ub.r. w Zabrzu przeprowadzono najwięcej transplantacji w Polsce - 46 serca (na 102 w kraju) i 19 płuc (na 35). Prof. Zembala zapewnił jednak, że zabrzański ośrodek stać na dużo więcej. - Jesteśmy przygotowani na liczbę ok. 80 przeszczepów serca i ok. 40-50 przeszczepów płuc (rocznie - PAP); ten zespół, ten szpital jest do tego przygotowany - podkreślił.

Przypomniał też rekordowy pod względem liczby przeszczepów sierpień ub. r., gdy w ciągu miesiąca przeprowadzono 16 transplantacji - 11 serca (w tym u czworga dzieci) oraz pięć transplantacji płuc (w tym u dwóch chorych z mukowiscydozą). - Daj Boże, oby taki "sierpień" się jeszcze powtórzył - dodał.

W tym roku, w ciągu niecałego miesiąca w zabrzańskim ośrodku przeprowadzono już sześć transplantacji serca i trzy transplantacje płuc.

Inne kierunki działania
Wymieniając priorytety na ten rok prof. Zembala podkreślił, że są one podobne jak w ubiegłym. Jednak oprócz rozwoju głównej działalności skierowanej wielokierunkowo na choroby serca, płuc i naczyń u dorosłych i dzieci, dyrektor zapowiedział także otwarcie się ośrodka "w większym stopniu" na inne działalności.

Jak przypomniał, ostatnio w zabrzańskim ośrodku powstał raport zanieczyszczenia powietrza. - W związku z czym chcemy pokazać, że dzisiaj nie wystarczy już tylko leczyć, trzeba zapobiegać - mówił.

Wśród głównej działalności ŚCCS wymienił m.in. operacje serca u dorosłych i dzieci oraz przeszczepy serca i płuc, jednocześnie zapowiadając ich nieustanny rozwój. - Myślę, że w dużo większym jeszcze stopniu skupimy się na mechanicznym wspomaganiu (serca) i szkoleniu w zakresie ECMO (terapia ostrej niewydolności oddechowej metodą pozaustrojowego natleniania błonowego), by uratować innych chorych w kraju, to jest nasze wyzwanie - wskazał prof. Zembala.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH