Prof. Stępińska: migotanie przedsionków to poważny problem epidemiologiczny

Eksperci prognozują, że w najbliższych dwóch dekadach liczba osób chorych na migotanie przedsionków wzrośnie dwukrotnie. Udar mózgu stanowi najpoważniejsze powikłanie tej arytmii. U chorego na migotanie przedsionków ryzyko udaru jest średnio pięciokrotnie wyższe niż u osoby zdrowej. O relacji pomiędzy chorobami serca i mózgu mówi prof. Janina Stępińska, kierownik Kliniki Intensywnej Terapii Kardiologicznej w Instytucie Kardiologii w Aninie.

- Migotanie przedsionków, które jest jednym z ważniejszych czynników ryzyka udaru mózgu, określa się ostatnio mianem nowej epidemii w kardiologii. Dlaczego?

Prof. Janina Stępińska: - Migotanie przedsionków to najczęstsze zaburzenie rytmu serca. Aktualnie jest ono rozpoznane u ok. 400 tys. osób w Polsce. Jednak, w ciągu najbliższych 20 lat liczba ta ulegnie podwojeniu - do 800 tys. Jest to więc poważny problem epidemiologiczny.

- Czym można tłumaczyć tak gwałtowny wzrost jego występowania?
- Główną przyczyną jest starzenie się społeczeństwa - wiek jest najważniejszym czynnikiem ryzyka migotania przedsionków. Statystyki wskazują, że w ogólnej populacji arytmia ta występuje z częstością 1 proc., ale po 65. roku życia dotyczy 4 proc., a po 80. roku życia już co 10-tej osoby!

Epidemia migotania przedsionków jest również związana z tym, że wraz z wiekiem rośnie częstość występowania schorzeń, które niekorzystnie wpływają na przebudowę mięśnia sercowego. Zalicza się tu np. nadciśnienie tętnicze, cukrzycę, hipercholesterolemię i miażdżycę tętnic, chorobę niedokrwienną serca czy niewydolność serca.

- Jak można zdefiniować migotanie przedsionków i jakie objawy mu towarzyszą?

- Migotanie przedsionków polega na bardzo szybkim, tj. 350 i więcej razy na minutę kurczeniu się przedsionków serca. Co któryś skurcz przewodzony jest do komór, które w związku z tym, kurczą się nieregularnie. Najczęściej migotanie przedsionków odczuwane jest jako szybkie, nieregularne bicie serca. Pacjenci określają to jako kołatanie czy też palpitacje serca. Towarzyszy temu często uczucie zmęczenia, gorsza tolerancja wysiłku. Mogą też wystąpić: uczucie dyskomfortu lub ból w klatce piersiowej, duszność, zawroty głowy, nudności, może dojść do omdlenia.

Trzeba jednak pamiętać, że  u pewnej grupy osób migotanie przedsionków daje minimalne objawy lub nie daje ich wcale. Są badania wskazujące, że nawet 30 proc. epizodów migotania przedsionków jest bezobjawowych, a ok. połowa osób, u których one występują nigdy nie miała objawów tej arytmii. W tej grupie chorych rozpoznanie migotania przedsionków jest utrudnione.  

- A jak diagnozuje się migotanie przedsionków?

- Migotanie przedsionków rozpoznaje się na podstawie badania elektrokardiograficznego. Problem polega na tym, że jeśli napad trwa krótko, trudno go uchwycić. Nim pacjent dociera na badanie, napad często ustępuje. Dlatego u pacjentów, którzy trafiają do lekarza z objawami sugerującymi występowanie tej arytmii podstawową metodą diagnostyki jest 24-godzinne badanie EKG, czyli tzw. badanie Holtera. Czasem monitorowanie 24.godzinne też nie wystarcza, bo napady występują np. 2-3 razy w miesiącu.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH