Prof. Skalski o powstającej w Krakowie pediatrycznej sali hybrydowej: inne kraje będą nam zazdrościć

W piątek (18 stycznia) w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Krakowie wmurowano kamień węgielny pod budowę pierwszej w Europie sali hybrydowej o charakterze pediatrycznym. Prof. Janusz Skalski, kierownik oddziału kardiochirurgii i intensywnej opieki kardiochirurgicznej w krakowskim szpitalu, podkreśla, że Polska zyskuje dzięki tej budowie m.in. bardzo nowoczesny angiograf dwupłaszczyznowy.

Rynek Zdrowia: - Czy sala, która powstaje naprawdę jest jedyna i unikatowa na skalę europejską?

Prof. Janusz Skalski: - Tak. Zdecydowanie jesteśmy pierwsi. Nikt w Europie nie ma pediatrycznej sali hybrydowej z prawdziwego zdarzenia. Tzn. takiej, która przeznaczona jest wyłącznie dla dzieci i - co ważne - opiera się na angiografie dwupłaszczyznowym.

Urządzenia, które w Polsce działały dla potrzeb kardiochirurgii dziecięcej były, niestety, niedoskonałe. Pracowały w warunkach ciasnoty, nie zapewniającej komfortu dziecku i zespołowi operującemu, a ponadto były jednopłaszczyznowe.

Nowe sale hybrydowe, które pojawiły się w ostatnich latach w naszym kraju, nie dość, że funkcjonują na kardiochirurgii dorosłej, to wszystkie mają angiografy jednopłaszczyznowe. Widzieliśmy podobne sale - do tej, którą budujemy w Krakowie - w Szwecji i w Niemczech, ale żadna z nich nie była przeznaczona wyłącznie do kardiochirurgii pediatrycznej. A ta będzie salą wyłącznie dla dziecięcej kardiochirurgii i to jest zupełnie coś wyjątkowego.

- W jakich przypadkach ta sala znajdzie zastosowanie?
- Przeznaczona jest do operacji najbardziej złożonych wad serca. Hybryda daje zupełnie nowe możliwości działań śródoperacyjnych. Dla małych pacjentów oznacza to m.in.: możliwość przeprowadzenia jednej operacji zamiast kilku, krótszy czas hospitalizacji, mniejsze cierpienie i szybszy powrót do domu, zwiększenie szans powodzenia leczenia, skrócenie czasu oczekiwania na zabieg oraz szybszą rehabilitację.

Dlaczego? Otóż wtedy, kiedy podejmujemy się wieloetapowego leczenia najbardziej złożonych wad serca, a w szczególności wieloetapowego leczenia pojedynczej komory serca, to każdy kolejny etap przynosi coś niespodziewanego, nowego. Wiele miejsc w organizmie takiego dziecka trzeba poszerzyć, niektóre trzeba zrekanalizować, a inne zatkać tam, gdzie jest przepływ niepożądany. A wieloetapowe leczenie jest bardzo skomplikowane.

Kolejne zabiegi, które trzeba wykonywać w wieloetapowym leczeniu są coraz bardziej ryzykowne. Mając natomiast najnowocześniejszą aparaturę ograniczamy zabieg do tego, co musi być zrobione rękami chirurga. Natomiast to wszystko, co związane jest z niedostępnymi dla chirurga rewirami organizmu dziecka, wykonujemy posługując się metodami klasycznej kardiologii inwazyjnej. Połączenie tych dwóch dziedzin - kardiologii inwazyjnej i klasycznej kardiochirurgii - oto cała tajemnica hybrydowego działania.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH