Prof. Piotr Jankowski: pakiet zawałowy działa na razie w 10 województwach Prof. Piotr Jankowski Fot. PTWP

Z najnowszych danych Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego wynika, że tzw. pakiet zawałowy, który oficjalnie ruszył od 1 października, działa tylko w dziesięciu województwach. Przyczyną jest m.in. problem z organizacją w szpitalach rehabilitacji dla pacjentów po zawałach.

Pakiet pozawałowy (Kompleksowa Opieka po Zawale Serca) składa się z czterech modułów: pierwszy to leczenie zabiegowe, czyli najczęściej naprawa tętnic wieńcowych. Drugi to elektrokardiologia, czyli np. wszczepienie rozrusznika. Trzeci moduł to rehabilitacja i edukacja. Czwarty - opieka ambulatoryjna, tj. kontrola kardiologiczna. W ciągu roku zawał serca dotyka w Polsce 80 tys. osób - informuje rmf24.pl

Jak wskazuje prof. Piotr Jankowski z Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego, w programie uczestniczą obecnie placówki z 10 województw, ale nawet w tych województwach, w których działa pakiet, są to pojedyncze szpitale. Najwięcej takich lecznic jest na Śląsku i Mazowszu.

Z drugiej strony, jak dodaje specjalista, np. w województwie podkarpackim żaden szpital nie podpisał do tej pory umowy na realizację pakietu, a w Małopolsce to tylko jedna placówka.

Prof. Jankowski zauważa, że udział w programie wymaga od dyrektora szpitala przemyślenia organizacji, czasem podpisania umowy z ośrodkiem, który prowadzi specjalistyczną poradnię kardiologiczną. Podpisanie takich umów zabiera czas. Wiadomo także, że jeszcze latem NFZ był zajęty innymi projektami i nie wszyscy dyrektorzy szpitali byli przekonani, że pakiet wejdzie w życie. Być może tym właśnie można wytłumaczyć opóźnienie w realizacji programu.

Ekspert zaznacza także, iż wielu (jak przypuszcza) dyrektorów oddziałów wojewódzkich NFZ nie jest przekonanych do tego projektu. Faktem jest, że w perspektywie krótkoterminowej wiąże się on z kosztami dla płatnika, ponieważ szpitale, które w nim biorą udział otrzymują od 10 do 20 proc. więcej za leczenie pacjenta. W perspektywie długoterminowej koszty opieki nad pacjentem będą jednak spadać.

Jak informuje prof. Jankowski, z opieki pozawałowej skorzystało dotychczas ponad 100 chorych.

Więcej: rmf24.pl

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH