Prof. Lesiak: nie mamy tylu ośrodków rehabilitacji, żeby realizować pakiet zawałowy Prof. Lesiak: nie mamy tylu ośrodków rehabilitacji, żeby w pełni realizować pakiet zawałowy. Fot: archiwum eleven

Ośrodków rehabilitacji kardiologicznej i kardiochirurgicznej jest za mało - alarmują kardiolodzy i wyrażają obawy o przyszłość programu Kompleksowej Opieki Specjalistycznej nad pacjentem kardiologicznym (tzw. pakiet zawałowy).

Rehabilitacja kardiologiczna to kompleksowe działanie na rzecz prewencji i powrotu do zdrowia pacjentów kardiologicznych i kardiochirurgicznych po przebytym zawale lub po operacji serca. To doskonała opieka nad pacjentem, który musi się na nowo nauczyć jak aktywnie żyć. Właśnie taką rehabilitację ma zagwarantować nowy program Ministerstwa Zdrowia - Koordynowana Opieka Specjalistyczna po zawale (KOS - zawał).

Czytaj: Prof. Wita: pakiet zawałowy jest lepiej przygotowany niż onkologiczny

W ramach programu pacjenci mają zagwarantowaną natychmiastową pomoc w zawale mięśnia sercowego, zabiegi towarzyszące, opiekę ambulatoryjną, 4 zagwarantowane wizyty u specjalisty kardiologa i, co najważniejsze, wczesną rehabilitację. To absolutna nowość dla pacjentów, ponieważ wcześniej rehabilitacja była ekskluzywnym dodatkiem do leczenia zawałów.

- Cieszymy się ze zrozumienia tego zagadnienia, ponieważ przeszliśmy już przez najważniejszą fazę -wdrożenie leczenia inwazyjnego, bezpośrednio ratującego życie. I tutaj Polska jest w światowej czołówce. Jednak osiągając cel w ostrej fazie, powinniśmy zacząć myśleć o dalszych losach tych chorych. Teraz pacjent po skutecznym leczeniu zawału opuszcza szpital po kilku, kilkunastu dniach i wpada w system oczekiwania, kolejek - zwraca uwagę prof. Maciej Lesiak, kierownik Pracowni Hemodynamiki i Kliniki Kardiologii Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, wielkopolski konsultant w dziedzinie kardiologii.

- Po upływie kilku, kilkunastu dni ostrej fazy, kiedy chory jest ustabilizowany, czyli nie ma już świeżego niedokrwienia, nie ma arytmii, jest spionizowany i zmobilizowany - może się ruszać. Ta wczesna rehabilitacja kardiologiczna - w zależności od tego, jak rozległy był zawał, jaki jest stan ogólny chorego - jest bardzo ważna. Ona musi być podejmowana przez wyspecjalizowane ośrodki, które wiedzą, jak ją właściwie przeprowadzić, aby choremu nie zaszkodzić - kontynuuje prof. Lesiak.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH