Poznań: pacjenci po zabiegach poszerzenia aorty czują się dobrze

Do końca tygodnia szpital opuszczą młodzi pacjenci, którzy w poniedziałek przeszli zabiegi poszerzenia aorty. Operacje przeprowadzili polscy kardiolodzy interwencyjni pod kierunkiem eksperta w dziedzinie kardiologii wad wrodzonych prof. Shakeela Qureshiego.

W Poznaniu zoperowano trzech nastolatków, w wieku 15 i 16 lat, u których wykryto wady łuku aorty. Do zoperowania skomplikowanych wad wykorzystano technikę stentowania aorty. Zabiegi zostały wykonane w Klinice Kardiologii i Nefrologii Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu.

Jak podkreślili lekarze, zabiegi były wyjątkowo trudne. - Ze względu na rozległość zmian anatomicznych i ich lokalizacje np. w pobliżu tętnic szyjnych, czy zmian tętniakowatych aorty, pacjenci wymagają bardzo szczegółowego i precyzyjnego umieszczenia stentu. Są to bardzo szczególne przypadki, wymagające precyzji - nie ma miejsca na błąd - podkreślił kierownik pracowni dziecięcej kardiologii inwazyjnej UMP dr Tomasz Moszura.

Jak dodał, właśnie złożoność schorzenia operowanych pacjentów była powodem wizyty prof. Qureshiego, który jest ekspertem w tej dziedzinie. Udana operacja stentowania oszczędzi chorym bardziej ryzykownych, inwazyjnych zabiegów.

- Jeśli nie wykonalibyśmy leczenia interwencyjnego w odpowiednim czasie, to alternatywne leczenie chirurgiczno-operacyjne, w pobliżu tętnic szyjnych, wymagałoby zabiegu w głębokiej hipotermii z czasowym zatrzymaniem krążenia, co niesie poważne ryzyko dla pacjenta - podkreślił dr Moszura.

Podczas zabiegów poszerzania aorty nie ma konieczności zatrzymywania pracy serca oraz otwierania klatki piersiowej. Lekarze wprowadzają stent do aorty przez tętnicę udową.

- Pacjenci czują się dobrze, nie zaobserwowaliśmy u nich żadnych powikłań. Po opuszczeniu szpitala nie będą wymagali rehabilitacji. Jedynym zaleceniem jest prowadzenie oszczędnego trybu życia - powiedział we wtorek PAP asystent w Klinice Kardiologii Dziecięcej UMP Rafał Surmacz.

Prof. Qureshi jest z pochodzenia Pakistańczykiem, a na co dzień pracuje w jednym z londyńskich szpitali. Przyjechał do Poznania na zaproszenie polskich kardiologów i nadzorował przeprowadzane przez nich operacje. Współpracuje z polskimi lekarzami od 20 lat. 

Tzw. koarktacja aorty, która polega na jej zwężeniu w części łuku, jest jedną z najczęstszych wad serca występujących u dzieci. Konsekwencją schorzenia jest przeciążenie lewej komory serca. Brak leczenia może doprowadzić do nadciśnienia, które grozi udarem oraz niewydolnością lewej komory. Zabiegi kardiologiczne bez użycia skalpela w Polsce przeprowadzane są od kilkunastu lat, jednak - jak mówią lekarze - nigdy w tak skomplikowanych lokalizacjach.

We wtorek prof. Qureshi nadzorował przebieg trzech operacji osób dorosłych, które zostały wykonane w Instytucie Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH