Powstają Defibrylatorzy -  stowarzyszenie dla pacjentów kardiologicznych Stowarzyszenie chce wspierać pacjentów z chorobami kardiologicznymi i budować świadomość potrzeb pacjenta pośród lekarzy. Fot. Archiwum

Pacjenci kardiologiczni z urządzeniami wszczepialnymi budują stowarzyszenie ICD Defibrylatorzy, aby edukować i wspierać osoby z chorobami kardiologicznymi ze swojego środowiska, a także budować świadomość i empatię wśród lekarzy.

Pierwszy event zorganizowany z ich inicjatywy z partnerstwem Legionowskiego WOPR-u pod patronatem Sekcji Rytmu Serca Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego (SRS PTK) odbył się w miniony weekend (9-11.09.16) w podwarszawskim Legionowie.

Nad Zalew Zegrzyński do bazy Legionowskiego WOPR-u przybyli pacjenci z całej Polski, ze strony SRS opiekował się nimi dr Maciej Sterliński, przewodniczący-elekt Sekcji Rytmu Serca PTK.

Spotkanie nad Zalewem Zegrzyńskim przeznaczone było dla pacjentów z szerokim spektrum chorób kardiologicznych w różnym wieku, które przede wszystkim mają wskazania do zastosowania u nich stałej stymulacji serca albo wszczepienia kardiowerterów-defibrylatorów

W aktywnościach przygotowanych w siedzibie Legionowskiego WOPR-u uczestniczyły osoby z kardiomiopatiami (również o podłożu genetycznym), po przebytym zawale (z obniżoną frakcją wyrzutu lewej komory, czyli z ryzykiem nagłego zgonu sercowego), po złożonym leczeniu ablacją, jak i z licznymi chorobami współistniejącymi, takimi jak cukrzyca, neuropatie, padaczka, inne.

Uczestniczką spotkania była również pacjentka ze wszczepionym najmniejszym stymulatorem bezprzewodowym Micra.

Uczestnicy spotkania mieli zaplanowane wykłady i ćwiczenia prowadzone przez lekarzy, pielęgniarki oraz ratowników medycznych i wodnych. Legionowskie WOPR wsparło pacjentów nie tylko miejscem spotkania, ale również wiedzą i opieką.

Inicjatorkami założenia Stowarzyszenia ICD Defibrylatorzy są dwie młode pacjentki kardiologiczne z Wrocławia - Karolina Piotrowska (l. 30) i Marta Kamińska (l.25).

Jak podkreślają, jest bardzo wiele do zrobienia.

- Stowarzyszenie chce budować świadomość potrzeb pacjenta pośród lekarzy, podkreślać, jak wielką rolę w naszej sytuacji odgrywa rzetelna informacja podana zaraz po wszczepieniu urządzenia oraz empatia od lekarza - mówi Piotrowska.

Pacjenci zgodnie przyznają, że takie spotkania mają dla nich ogromną wartość. Dostają konkretne i ciekawe informacje, które mogą wykorzystać w swoim codziennym życiu. Ponadto, grupa wsparcia, jaką jest stowarzyszenie, daje siłę i poczucie bezpieczeństwa, m.in. przez stały kontakt w grupie na Facebooku oraz delegacje, czyli wzajemne odwiedzanie się w szpitalu.

- Jak pomyślę o działalności dziewczyn i wszystkich przyszłych członków stowarzyszenia, to na myśl przychodzi mi taki piękny cytat, który usłyszałem już dawno temu, a który moim zdaniem doskonale pasuje do misji i działalności stowarzyszenia: "Panie Boże, kiedy potrzebuję pocieszenia, daj mi kogoś, kogo mógłbym pocieszyć" - podsumował spotkanie dr Maciej Sterliński. 

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH