Ponad 40 nowatorskich rekonstrukcji zastawek serca w Klinice Kardiochirurgii ICZMP Łódzka klinika kierowana przez prof. Jacka Molla wszczepiła najwięcej na świecie zastawek w pozycję płucną - więcej niż ośrodki amerykańskie. Źródło: ICZMP

Klinika Kardiochirurgii Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi przeprowadziła w ciągu trzech lat ponad 40 rekonstrukcji zastawek serca z użyciem macierzy zewnątrzkomórkowej. Łódzka klinika jest światowym liderem w tego typu operacjach.

W Instytucie CZMP odbyło się we wtorek (6 grudnia) sympozjum z udziałem ponad 60 kardiochirurgów z kraju, a także Stanów Zjednoczonych, Austrii, Czech, Węgier, Chorwacji, Serbii, Słowenii, Rumunii i Bułgarii.

Specjaliści z łódzkiej kliniki prezentowali na sympozjum technikę rekonstrukcji zastawek serca z użyciem macierzy zewnątrzkomórkowej. Na świecie metoda jest stosowana od 2011 r., w Łodzi pierwszy taki zabieg odbył się dwa lata później.

Jak wyjaśnił w rozmowie z PAP dr Marek Kopala, starszy asystent Kliniki Kardiochirurgii ICZMP, macierz zewnątrzkomórkowa to podśluzówka odzwierzęca - pochodząca od świni. Nie ma w niej komórek z antygenami, powodującymi degenerację wszczepu. To czysty kolagen, zawierający ważne dla człowieka elementy, np. czynniki wzrostu.

- Innymi słowy, macierz to biorusztowanie, na którym osadzają się komórki własne pacjenta, i które służy do rekonstrukcji naczyń lub całych zastawek - powiedział dr Kopala.

Macierz wygląda jak kawałek pergaminu; to dwie lub cztery sprasowane warstwy podśluzówki. 

Fragment macierzy wszczepiamy, aby poszerzyć naczynie, zbudować pewną jego strukturę, lub - na stole operacyjnym - konstruujemy własną zastawkę trójdzielną, z taką myślą, że zostanie ona przebudowana przez ustrój pacjenta we własną zastawkę i w przyszłości osoba ta uniknie kolejnej operacji serca - dodał dr Kopala.

Uczestnicy sympozjum obejrzeli transmisję z bloku operacyjnego. Prof. Jacek Moll, kierownik Kliniki Kardiochirurgii ICZMP, zaprezentował w niej wszczepienie zastawki płucnej u 18-letniej pacjentki, która jako niemowlę przeszła operację serca. Po kilkunastu latach od zabiegu jej zastawka płucna uległa zniszczeniu, prawa komora serca się rozszerzyła i weszła w fazę niewydolności. Niezbędna okazała się implantacja nowej zastawki.

Zabieg polega na tym, że kardiochirurdzy z posiadanego materiału biologicznego szyją zastawkę tuż przed jej wszczepieniem - trzeba to robić w warunkach jałowych - a potem przystępują do operacji pacjenta. Czasem na bloku są dwie grupy chirurgów - jedna zajmuje się operowaniem pacjenta, a druga szyciem zastawki.

Klinika Kardiochirurgii ICZMP wykonała w ciągu trzech lat 42 wszczepy zastawek płucnych i cztery trójdzielnych. Do implantacji można kwalifikować już noworodki. Najmłodszy pacjent łódzkiej kliniki miał 1,5 roku. Operowani to dzieci i nastolatki albo osoby dorosłe z wadami serca, które w dzieciństwie przeszły zabiegi na otwartym sercu i wymagają kolejnej interwencji kardiochirurgicznej.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH