Polska pompa wirowa szansą dla pacjentów z niewydolnością serca Model pompy wspomagającej pracę serca Fot. Archiwum

Najmłodszym "dzieckiem" inżynierów i lekarzy Pracowni Sztucznego Serca Zabrzańskiej Fundacji Rozwoju Kardiochirurgii jest miniaturowa, wirowa pompa wspomagania pracy niewydolnego serca. M.in. o nadziejach na jej wdrożenie do produkcji mówiono w środę (27 maja) w Zabrzu podczas konferencji "Postępy w inżynierii Medycznej i Bioinżynierii - Zabrzańskie Warsztaty Medyczne" zorganizowanej z okazji 30-lecia Śląskiego Centrum Chorób Serca.

- Konferencja, której patronem jest śp. prof. Zbigniew Religa, jest wspólną inicjatywą zabrzańskiego środowiska. Wynika z niej naturalna potrzeba więzi z człowiekiem, który zmobilizował nas przed laty dla określonej idei - mówił prof. Marian Zembala, dyrektor ŚCCS, podkreślając, że mnogość instytutów, klinik, uczelni i zakładów na Śląsku, zaangażowanych w inżynierię medyczną, niczemu nie przeszkadza. Wszystkie nie tylko ze sobą współpracują, ale także nawzajem sobie pomagają.

Konferencja stała się okazją do zaprezentowania dotychczasowych osiągnięć naukowych i inżynieryjnych śląskiego środowiska. Jerzy Gałecka, z Instytutu Techniki i Aparatury Medycznej przedstawił historię rozwoju systemu nieinwazyjnej elektrostymulacyjnej diagnostyki i terapii kardiologicznej, nad którymi pierwsze badania rozpoczęły się 35 lat temu.

Elektrostymulacyjna diagnostyka

- Wykorzystując nasze wcześniejsze doświadczenia opracowano założenia do powstania nieinwazyjnego stanowiska, zarówno do wykorzystania przy łóżku pacjenta, jak i w pracowni diagnostycznej, które w pierwszej wersji zaprezentowano po raz pierwszy w 2006 r. na targach medycznych w Brukseli - mówił Gałecka.

Obecnie Diagnostim to nowoczesne, zaawansowane technologicznie urządzenie przeznaczone do diagnostyki i terapii serca z wykorzystaniem nieinwazyjnej stymulacji elektrycznej prowadzonej drogą przezprzełykową lub przezskórną. Ocena hemodynamicznych efektów prowadzonej stymulacji możliwa jest przy użyciu zintegrowanego w urządzeniu przezprzełykowego kardiografu impedancyjnego. Zawiera on wiele innowacyjnych rozwiązań, zapewniających wysoką jakość zapisów oraz dobrą tolerancję badania.

Kolejna generacja aparatu Diagnostim, wyposażona w elektrody węglowe nie ma aktualnie odpowiednika w aparaturze medycznej na całym świecie.

Zróbmy to sami - mówił Religa

Jak wspominał Roman Kustosz, kierownik Pracowni Sztucznego Serca FRK, historia polskiego sztucznego serca zaczęła się od kłopotów, jakie prof. Religa miał przed laty z pozyskaniem tych urządzeń produkcji radzieckiej. Powiedział wówczas - skoro nie możemy ich dostać - zróbmy je sami.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH