Polska elektrokardiologia: postęp, wyzwania i problemy do rozwiązania

Liczba zabiegów przywracających właściwy rytm serca - m.in. ablacji i wszczepiania kardiowerterów-defibrylatorów - wzrosła w Polsce w ostatnich kilku latach prawie trzykrotnie. Problemem pozostaje wartość refundacji tych świadczeń, ograniczająca dostęp do nowoczesnych technologii - mówili eksperci podczas debaty zorganizowanej przez miesięcznik Rynek Zdrowia i Sekcję Rytmu Serca Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego podczas XXIV Wiosennej Konferencji POLSTIM 2013 (Wrocław, 12-15 czerwca).

Multimedia

Dr hab. Przemysław Mitkowski, przewodniczący Sekcji Rytmu Serca PTK przytoczył dane, świadczące o tym, iż procedury elektroterapeutyczne stosowane w leczeniu zaburzeń rytmu serca są w naszym kraju wyceniane znacznie niżej niż w innych krajach Unii Europejskiej.

Najnowsze technologie nie dla nas?

- Od 2010 roku refundowanie przez Narodowy Fundusz Zdrowia implantacji kardiowerterów-defibrylatorów (ICD) zostało zmniejszona o 25%. Wartość naszej refundacji stanowi obecnie np. tylko 39% wyceny tej procedury w Niemczech. W przypadku defibrylatorów z funkcją resynchronizacji (CRT) nasza zakres naszej refundacji w porównaniu do szwajcarskiej wynosi zaledwie 17% - podawał przykłady doc. Przemysław Mitkowski.

Odniósł się także do argumentu NFZ, iż wycena wszczepiania kardiowerterów-defibrylatorów była w naszym kraju wyższa niż w Wielkiej Brytanii, a po jej obniżeniu procedura ta nadal jest rentowna dla polskich ośrodków: - Fundusz nie wziął pod uwagę ceny samego sprzętu. Tymczasem uwzględniając koszt urządzenia, obecnie nasze refundacja stanowi 44% wyceny w Wielkiej Brytanii - stwierdził przewodniczący Sekcji Rytmu Serca PTK.

Argumentował, że system rozliczania świadczeń przez NFZ w ramach jednorodnych grup pacjentów (JGP) preferuje najprostsze technologie w elektroterapii, znacznie ograniczając lekarzom i pacjentom korzystanie z najnowszych rozwiązań w tym zakresie. - Do zastosowania nowoczesnego urządzenia placówka musi dopłacać 2-5 tys. zł. Technologie, zwiększające bezpieczeństwo i komfort pacjentów są więc dla naszych ośrodków deficytowe - powiedział doc. Mitkowski.

Wymienił też liczne korzyści - nie tylko medyczne, ale równie ekonomiczne - płynące z implantowania kardiowerterów-defibrylatorów najnowszej generacji. Za sprawą specjalnych elektrod urządzenie ma mniejsze wymiary, a zwiększona żywotność baterii pozwala rzadziej wymieniać i reimplantować urządzenia. Zdalne programowanie i monitorowanie pracy ICD ogranicza liczbę wizyt kontrolnych w poradniach. Odległe koszty terapii ulegają redukcji dzięki zmniejszeniu liczby powikłań i ponownych hospitalizacji.

Wyodrębnić finansowanie elektroterapii
- Naszą ambicją jest to, abyśmy dołączyli do krajów przodujących w zakresie elektroterapii w Europie - podkreślał prof. Grzegorz Opolski, krajowy konsultant w dziedzinie kardiologii. - Musimy jednak pamiętać o naszej sytuacji ekonomicznej, która pozwala nam obecnie porównywać się z takimi państwami jak m.in. Czechy.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH