Polacy wciąż nie kontrolują ciśnienia tętniczego

Polacy wciąż nie kontrolują regularnie ciśnienia tętniczego krwi. Aż 41 proc. ankietowanych osób nie pamięta, kiedy ostatnio mierzyło sobie ciśnienie - wykazał sondaż PBS. W sobotę (17 maja) obchodzony jest Światowy Dzień Nadciśnienia Tętniczego

Badanie PBS "Profilaktyka nadciśnienia tętniczego oraz zdrowego trybu życia dla serca wśród Polaków" przeprowadzono na początku 2014 r. na reprezentatywnej grupie 1 tys. osób. Wynika z niego, że tylko co trzeci Polak mierzy ciśnienie krwi regularnie, a jedynie 17 proc. badanych zrobiło to w ciągu ostatniego tygodnia. Co 10 osoba twierdzi, że nigdy nie mierzyła sobie ciśnienia i nikt nie mierzył jej ciśnienia w placówce opieki medycznej.

Wciąż pokutuje przekonanie, że pomiar ciśnienia przydatny jest jedynie u ludzi starszych i cierpiących na choroby układu krążenia. Ponad połowa badanych uważa, że kontrolę ciśnienia tętniczego wystarczy rozpocząć po 50. roku życia lub po zawale serca lub udarze mózgu. Inni w ogóle nie wiedzą, kiedy należy zacząć kontrolować ciśnienie.

Prof. Marian Zembala, dyrektor Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu, który jest patronem kampanii edukacyjnej "Ciśnienie na życie", przekonuje, że takie myślenie jest błędne. - Codzienna profilaktyka ciśnienia tętniczego jest bardzo ważna, ponieważ może pomóc wcześnie wykryć problem i zapobiec wystąpieniu groźnych incydentów kardiologicznych, takich jak zawał serca lub udar niedokrwienny mózgu - podkreśla.

Nadciśnienie może występować w każdym wieku, nawet u nastolatków, szczególnie tych, którzy są otyli. Według polskiego raportu NATPOL 2011, występuje ono u 9,5 mln dorosłych Polaków od 18. do 79. roku życia. Na nadciśnienie choruje również 1 mln osób powyżej 80. roku życia oraz prawie co dziesiąty 17-latek.

Realizowana po raz kolejny kampania "Ciśnienie na życie" ma zachęcić Polaków do regularnego mierzenia ciśnienia tętniczego. W 2013 r. w jej ramach zbadano ciśnienie u 250 tys. osób. Od początku br. badania wykonywane są w centrach handlowych, podczas konferencji, masowych wydarzeń sportowych, pielgrzymek, a nawet kontroli drogowych.

Według Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego z powodu chorób sercowo-naczyniowych każdego dnia umiera w Polska prawie 500 osób. Do wielu z tych zgonów przyczynia się zbyt wysokie ciśnienie krwi.

Prof. Zbigniew Gaciong z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego ostrzega, że liczba chorych stale się zwiększa. - Przewidujemy, że za dwadzieścia lat będzie co najmniej 14 mln Polaków z nadciśnieniem tętniczym krwi - przewiduje specjalista. Głównym powodem jest otyłość, coraz częściej występująca u ludzi młodych.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH