Polacy ogłosili pierwsze w Europie stanowisko ws. hiperurykemii Wysokie stężenie kwasu moczowego jest bezpośrednio związane z większym ryzykiem rozwoju chorób sercowo-naczyniowych, jak również z gorszym ich przebiegiem i rokowaniem. Fot. archiwum

W związku z niedostateczną wykrywalnością oraz leczeniem hiperurykemii polscy eksperci różnych specjalności opracowali pierwsze w Europie stanowisko dotyczące tej dolegliwości i jej leczenia u pacjentów z wysokim ryzykiem sercowo-naczyniowym.

To pierwsze sformalizowane opinie postępowania terapeutycznego w skutecznym obniżaniu stężenia kwasu moczowego we krwi, które mają wskazywać lekarzom codziennej praktyki, jak postępować z tą dolegliwością.

- Wysokie stężenie kwasu moczowego jest bezpośrednio związane z większym ryzykiem rozwoju chorób sercowo-naczyniowych, jak również z gorszym ich przebiegiem i rokowaniem - mówili eksperci w piątek (7 kwietnia) podczas konferencji prasowej w Warszawie.

Dlatego też, jak podkreślali, konieczne jest odpowiednie działanie terapeutyczne, które doprowadzić powinno do efektywnego obniżenia poziomu stężenia kwasu moczowego we krwi. Badania kliniczne dowodzą bowiem, że leczenie farmakologiczne jest koniecznością. Niestety do tej pory brak było wytycznych, które wskazywałyby moment, kiedy należy go rozpocząć.

Naukowcy tworzący wytyczne sugerują szersze niż dotychczas podejmowanie terapii zmniejszającej stężenie kwasu moczowego oraz dobór dawki leku w zależności od ryzyka pacjentów i wyjściowego stężenia kwasu moczowego.

Jak podaje prof. Andrzej Tykarski z Katedry i Kliniki Hipertensjologii, Angiologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu z badań wynika, że pacjenci otrzymujący lek obniżający poziom kwasu moczowego mieli niższe ryzyko wystąpienia udaru i incydentów sercowych, jak np. zawału serca.

Jak dodaje, u osób z grupy podwyższonego ryzyka sercowo-naczyniowego np. u chorujących na nadciśnienie tętnicze leczenie powinno się rozpocząć od wyjściowego stężenia kwasu moczowego w surowicy ≥ 6,8 mg/dl.

- Niestety obecnie lekarze często o tym nie wiedzą i rozpoczynają leczenie dopiero kiedy wystąpią ataki dny moczanowej lub kiedy stężenie kwasu moczowego w surowicy przekracza 10 mg/dl. Jednocześnie są przekonani, że uzyskując stężenie kwasu moczowego 7 mg/dl leczą optymalnie - podkreśla prof. Krystyna Widecka z Kliniki Hipertensjologii i Chorób Wewnętrznych Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie.

Tymczasem ważne dla prewencji sercowo-naczyniowej jest utrzymanie niższych (<5 mg/dl) stężeń kwasu moczowego w surowicy.

Jak podają eksperci zalecany w opracowanym przez nich stanowisku sposób postępowania terapeutycznego polega na rozpoczynaniu leczenia od małej dawki leku obniżającego poziom kwasu moczowego ( allopurynol) - 100-200 mg/dobę i zwiększaniu dawki terapeutycznej zależnej od wyjściowego stężenia kwasu moczowego w surowicy krwi. Optymalna dawka terapeutyczna najczęściej mieści się w przedziale 300-700 mg a dawka maksymalna to 900 mg. 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH