Po Kongresie ESC: zastosowanie nowych doustnych antykoagulantów

W trakcie Kongresu Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego (ESC) w Barcelonie, który odbył się na przełomie sierpnia i września bieżącego roku ogłoszono uaktualnione wytyczne dotyczące diagnostyki i leczenia ostrej zatorowości płucnej oraz rewaskularyzacji mięśnia serca. Te ważne i obowiązujące dokumenty podkreślają szczególną rolę nowych doustnych antykoagulantów w farmakoterapii kardiologicznej.

Wytyczne rekomendują stosowanie dabigatranu w leczeniu pacjentów z zatorowością płucną i/lub zakrzepicą żył głębokich włączając preparat po co najmniej 5 dniach leczenia pozajelitowego. Dawkowanie leku 2 x 150 mg lub 2 x 110 mg na dobę (u chorych ≥ 80 r.ż., leczonych werapamilem, ze zwiększonym ryzykiem krwawień) jest takie samo jak w przypadku profilaktyki zatorowości systemowej w migotaniu przedsionków.

Przydatność dabigatranu w leczeniu chorych z żylną chorobą zakrzepowo-zatorową potwierdzono w randomizowanych próbach klinicznych. Do badania RE-COVER włączono 2539 pacjentów z żylną chorobą zakrzepowo-zatorową. Porównywano leczenie dabigatranem ze standardowym postępowaniem przy użyciu warfaryny po średnio 10 dniach leczenia pozajelitowego. Po 6 miesiącach obserwacji wykazano że leczenie dabigatranem jest nie gorsze od standardowej terapii (HR 1.1; 95% CI 0.65-1.84). Nie zaobserwowano różnic w częstości dużych krwawień pomiędzy badanymi leczonymi dabigatranem a warfaryną.

Co bardzo ważne, wykazano istotnie mniejszą częstość łącznie dużych i istotnych klinicznie krwawień (HR 0,63; 95% CI 0,47-0,84)  oraz jakichkolwiek krwawień w grupie leczonej dabigatranem (HR 0.71; 95% CI 0.59-0.85). Wyniki badania zostały potwierdzone w kolejnej dużej (2568 pacjentów) próbie klinicznej RE-COVER II. W ostrej fazie leczenia żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej, począwszy od pierwszego dnia terapii, rekomendowane jest stosowanie rywaroksabanu w dawce 2 x 15 mg przez 21 dni. Przydatność leku wykazano w badaniu EINSTEIN-PE do którego włączono 4832 pacjentów z ostrą zatorowością płucną leczonych rywaroksabanem oraz standardową terapią enoksaparyną i warfaryną.

Rywaroksaban był nie gorszy w leczeniu pacjentów w porównaniu do standardowej terapii (HR1.12; 95% CI 0.75-1.68). Częstość wszystkich krwawień nie różniła się pomiędzy grupami, wykazano natomiast mniejszą częstość dużych krwawień w grupie chorych leczonych rywaroksabanem (1.1 vs 2.2%, HR 0.49; 95% CI 0.31-0.79). Nowymi doustnymi antykoagulantami rekomendowanymi do leczenia pacjentów w ostrej fazie żylnej choroby zakrzepowo zatorowej są również apiksaban i edoksaban.

Na podstawie silnych dowodów naukowych z randomizowanych badań klinicznych nowe doustne antykoagulanty uzyskały, najwyższą, I klasę zaleceń w leczeniu ostrej fazy żylnej choroby zakrzepowo zatorowej.  Eksperci ESC w swoich zaleceniach rekomendują także stosowanie dabigatranu, rywaroksabanu i apiksabanu w leczeniu przedłużonym chorych z żylną chorobą zakrzepowo zatorową, które w zależności od sytuacji klinicznej powinno trwać co najmniej 3 miesiące (klasa zaleceń IIa).

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH