PTK o nowym profilu pacjenta i kardiologa Kardiolodzy spotkają się, by omówić najnowsze sposoby diagnostyki i wytyczne leczenia Fot. Archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

19 i 20 maja w Centrum Kongresowym Warszawianka w Jachrance k. Warszawy zaplanowana została Jubileuszowa 80. Wiosenna Konferencja Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego. Kardiolodzy spotkają się, by omówić najnowsze sposoby diagnostyki i wytyczne leczenia opracowane przez ekspertów Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego.

Lekarze podzielą się również najnowszymi doniesieniami, badaniami i osiągnięciami światowej kardiologii z odbywającego się w Paryżu kilka dni wcześniej (16-19 maja) EuroPCR - największego kongresu kardiologicznego w Europie.

Ponieważ pacjenci cierpią na wiele chorób współistniejących, coraz częściej dostrzega się fakt konieczności współpracy pomiędzy specjalnościami w medycynie. W całej Europie, również w naszym kraju, zmienia się nie tylko profil pacjentów, ale również samych kardiologów. Przed nimi nowe wyzwania, nowoczesne metody leczenia, ale również interdyscyplinarna współpraca ze specjalistami z innych dziedzin zgodnie z widocznym trendem “pacjent w centrum uwagi”.

Podczas konferencji omawiane będą najnowsze wytyczne Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego, akceptowane przez PTK, w zakresie dyslipidemiii, prewencji chorób sercowo-naczyniowych, niewydolności serca, migotania przedsionków oraz kardioonkologii. Szczególny nacisk zostanie położony na nowości i zmiany w wyborze najlepszych terapii dla pacjenta.

- Jesteśmy przekonani o bardzo dużych korzyściach, jakie wynikają ze stosowania europejskich wytycznych dla codziennej praktyki kardiologicznej. Dzięki temu uzyskuje się homogenny sposób diagnostyki i terapii pacjentów w różnych krajach Europy - mówi Prezes Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego, prof. Piotr Hoffman.

Każdego roku Europejskie Towarzystwo Kardiologiczne przygotowuje nowe wytyczne z różnych dziedzin kardiologii. Zmienia się również profil pacjenta kardiologicznego, dlatego przedstawiona zostanie tematyka kardioonkologii, jako przykład przenikania się różnych dziedzin medycyny oraz wpływ chorób cywilizacyjnych na zdrowie serca. W tej tematyce, eksperci dyskutować będą między innymi o tym, jak zmniejszyć ryzyko wieńcowe u pacjenta z chorobą nowotworową, jak prowadzić pacjenta w trakcie chemioterapii i z ostrym zespołem wieńcowym, a także, dlaczego następstwem leczenia raka mogą być zawały serca.

Lekarze mają również nadzieję, że Polskie Towarzystwo Kardiologiczne zostanie dostrzeżone jako stały systemowy partner dla państwowych instytucji ochrony zdrowia w zakresie konsultacji społecznych i opinii eksperckich, aby wspólnie z nimi budować najbardziej efektywne plany opieki nad chorymi, a zaprezentowane na wiosennej konferencji światowe wytyczne będą mogły być jak najszybciej wdrożone do systemu opieki nad polskim pacjentem kardiologicznym.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH