PTK i AOTMiT o organizacji opieki nad pacjentami po zawale serca FOT. Archiwum RZ; zdjęcie ilustracyjne

Niewystarczająca profilaktyka, utrudniony dostęp do kardiologa i rehabilitacji kardiologicznej oraz za mała liczba niektórych zabiegów kardiologicznych to główne przyczyny zgonów pacjentów po zawale serca w Polsce - wynika ze wspólnego stanowiska Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego oraz Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji, które zostało opublikowane w najnowszym numerze naukowego miesięcznika "Kardiologia Polska".

Z dokumentu wynika między innymi, że w Polsce jedynie 23% pacjentów po zawale serca bierze udział w rehabilitacji kardiologicznej, a oczekiwanie na jej rozpoczęcie wynosi średnio aż 52 dni.

Ponadto pacjenci mają problem z dostępem do kardiologa: jedynie co czwarty z nich jest konsultowany przez specjalistę w ciągu pierwszych 3 miesięcy po zawale serca. Wielu chorych ma również utrudniony dostęp do koniecznych, ratujących życie zabiegów kardiologicznych. Poza tym wielu pacjentów po zawale serca ma za wysokie ciśnienie tętnicze i stężenie cholesterolu.

- Obecnie w Polsce brakuje nowoczesnego systemu organizacji opieki nad pacjentami po zawale serca. Jest to jedna z głównych przyczyn dużej śmiertelności wśród tych chorych. Przyczynia się także do zwiększania kosztów opieki zdrowotnej - powiedział prof. Piotr Jankowski, przewodniczący Komisji Promocji Zdrowia PTK.

PTK i AOTMiT proponują, by system opieki koordynowanej obejmował pierwsze 12 miesięcy po wypisaniu ze szpitala i składał się z czterech modułów:
• specjalistycznej opieki kardiologicznej
• kompleksowej rehabilitacji i edukacji kardiologicznej
• zabiegów kardiologii interwencyjnej
• elektroterapii.

Płatnik miałby podpisywać umowy na prowadzenie opieki koordynowanej wyłącznie z podmiotami (lub konsorcjami podmiotów) dysponującymi zasobami pozwalającymi na realizację świadczeń w zakresie tych wszystkich czterech modułów. Za koordynację realizacji poszczególnych modułów miałaby być odpowiedzialna instytucja podpisująca kontrakt na opiekę po zawale serca.

- Wprowadzenie proponowanych rozwiązań pozwoli na znaczące zmniejszenie nierówności w dostępie do nowoczesnych procedur kardiologicznych między poszczególnymi regionami - wskazuje prof. Piotr Hoffman, prezes PTK. - Zwiększy też dostęp do specjalistycznej opieki kardiologicznej i przyspieszy wykonywanie niezbędnych inwazyjnych procedur kardiologicznych - dodaje prof. Hoffman.

Zaproponowany system ma szczególne cechy. Jedną z nich jest kontrola jakości opieki medycznej poprzez wymóg sprawozdawania przez podmioty podpisujące umowy z płatnikiem częstości osiągania kryteriów, które mają największy wpływ na rokowanie po zawale serca.

- Wskaźniki te mogą stać się dobrym narzędziem, dzięki któremu płatnik będzie mógł w prosty i szybki sposób analizować efektywność wydawanych pieniędzy - podkreśla prof. Jankowski.

Wśród sugerowanych wskaźników eksperci wymienili między innymi kontrolę głównych czynników ryzyka miażdżycy, odsetek pacjentów biorących udział w rehabilitacji, odsetek pacjentów poddawanych kolejnym zabiegom kardiologicznym, a także ryzyko wystąpienia kolejnego zawału serca.

- Proponowany system jest nowoczesnym, spójnym, możliwym do wdrożenia na obszarze całego kraju systemem organizacji i realizacji opieki kardiologicznej po zawale serca - podsumowuje prof. Jarosław Kaźmierczak, konsultant krajowy w dziedzinie kardiologii.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH