Nysa: politycy chcą walczyć o niezamykanie kliniki chirurgii naczyniowej Władze powiatu nyskiego obawiają się o bezpieczeństwo zdrowotne mieszkańców. Fot. Flickr/Helge V. Keitel (CC BY 2.0) - zdjęcie ilustracyjne

Z inicjatywy starosty nyskiego odbyło się spotkanie zorganizowane w celu stworzenia lobby zabiegającego o to, aby klinika chirurgii naczyniowej American Heart of Poland nie została zlikwidowana.

Właściciel American Heart of Poland (AHP) ogłosił, że z końcem października zamyka nyski oddział - z braku pieniędzy, bowiem NFZ odmówił zapłacenia 11 mln zł za tzw. nadwykonania.

Władze powiatu nyskiego obawiają się o bezpieczeństwo zdrowotne mieszkańców, bowiem AHP przyjmuje od czterech lat rocznie w Nysie około 1200 chorych na choroby układu krążenia, większości z nich ratując życie w oddziale chirurgii naczyniowej.

Klinika leczy chorych z najcięższymi schorzeniami takimi jak tętniaki aorty, zwężenie tętnic szyjnych czy krytyczne niedokrwienie kończyn dolnych, które bezpośrednio zagrażają życiu i zdrowiu pacjentów.

Dr Norbert Krajczy, przewodniczący sejmiku wojewódzkiego i dyrektor Szpitala Powiatowego ZOZ w Nysie stwierdził, że rola klinki AHP w tej części województwa jest nie do przecenienia, a o pieniądze trzeba walczyć nie w Opolu, a w Warszawie.

Zwolennikiem ocalenia AHP w Nysie jest też wicemarszałek opolski Roman Kolek, który zgodził się, że finansowanie porad związanych z chorobami układu krążenia jest stanowczo za niskie. Jego zdaniem oddział jest potrzebny a to, że w ostatnich latach AHP wykonały wiele zabiegów ponad kontrakt podniosło bezpieczeństwo zdrowotne mieszkańców.

Prowadzący spotkanie starosta Czesław Biłobran apelował o wsparcie i lobbing do samorządowców oraz do władz wojewódzkich, a szczególnie wicemarszałków Romana Kolka i Antoniego Konopki.

Natomiast, jak wcześniej pisała Nowa Trybuna Opolska, rzecznik oddziału NFZ w Opolu wskazuje, że wysokość posiadanych przez oddział środków nie pozwala na zaspokojenie wszystkich potrzeb pacjentów. W jej opinii, AHP ignorują przyjęte na siebie zobowiązania kontraktowe, domagając się zapłaty za przekroczenie kontraktu o 1022 proc. 

Tymczasem, jak już podawaliśmy, Wojewódzkie Centrum Medyczne w Opolu zapowiada, że jest gotowe do otoczenia opieką pacjentów dotychczas leczonych w American Heart of Poland SA. Chodzi o pacjentów leczonych na oddziale chirurgii naczyniowej w Nysie.

Przejęcie chorych przez opolską lecznicę ma związek z wypowiedzeniem Funduszowi przez American Heart of Poland SA umowy o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej w zakresie świadczeń chirurgii naczyniowej w Nysie. Zgodnie z warunkami wypowiedzenia ośrodek w Nysie będzie realizował świadczenia do 31 października 2016 r.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH