Nowoczesna metoda obrazowania w kardiologii

Nowy wynalazek pozwoli na bardzo wydajne obrazowanie ruchów mięśnia sercowego przy pomocy MRI (magneticresonanceimaging - obrazowanie rezonansem magnetycznym). Powstały obraz jest efektem działania niezwykle silnego pola magnetycznego (ok. 150 tys. razy większego niż pole ziemskie).

Rezonans magnetyczny (MR - magneticresonance) to nieinwazyjny sposób na pozyskiwanie obrazów z wnętrza ciała. Metoda jest szeroko stosowana w medycynie jako jedna z podstawowych technik diagnostycznych - tomografii. Mechanizm obrazowania MR opiera się na zjawisku jądrowego rezonansu magnetycznego i polaryzacji próbki. Takie obrazowanie nie wymaga użycia szkodliwego promieniowania rentgenowskiego i kontrastów.

Nowoczesny wynalazek niemieckich naukowców jest rewolucją we współczesnej kardiologii. Dzięki opisanemu wyżej mechanizmowi i ultra-wysokiemu polu magnetycznemu (7,0 w skali Tesla) można uzyskać z powodzeniem bardzo szczegółowy obraz krążenia krwi przez mięsień sercowy.

Odkrycie i wprowadzenie go w życie może pozwolić na dokładne skanowanie pracy serca i wykrywanie jego dysfunkcji, co wpłynąć może na szybszą diagnostykę i skuteczniejsze leczenie. Naukowcy poświadczają, że opracowana procedura jest oporna na zakłócenia wewnętrzne i zewnętrzne w postaci szumów i artefaktów, które mogłyby wyniknąć z ciągłego ruchu serca i błędów diagnosty.

Warto nadmienić, ze do tej pory dostępna diagnostyka magnetyczna serca i naczyń obarczona była wysokim błędem, ceną oraz utrudnioną dostępnością. Rezonans magnetyczny serca według starszej technologii wymaga miarowej czynności serca, ponieważ szybkie jego bicie implikuje więcej zakłóceń obrazu.

Mateusz Grajek, Anna Rej, Sandra Kryska

Więcej: medtube.pl

Źródło:
1. http://www.kardioserwis.pl/page.php/1/0/show/366/rezonans_magnetyczny_serca.htm
2. http://www.kardiolo.pl/nowa_metodologia_mri_zrewolucjonizuje_obrazowanie_bicia_serca.htm

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH