Nowe wyzwania w kardiologii: pacjent nie może czuć się zagubiony FOT. Fotolia; zdjęcie ilustacyjne

Choroby sercowo-naczyniowe nadal stanowią główny problem zdrowotny w Polsce. Są przyczyną prawie połowy zgonów. Rocznie w naszym kraju na zawał serca zapada ok. 100 tys. osób. Liczba chorych z niewydolnością serca szacowana jest na 600-700 tys. i wciąż rośnie. Kompleksowe podejście do opieki nad pacjentem kardiologicznym jest już koniecznością - podkreślają specjaliści.

"Pomimo poprawy sytuacji epidemiologicznej w dwóch ostatnich dekadach współczynniki umieralności z powodu chorób układu sercowo-naczyniowego, w tym zwłaszcza współczynniki umieralności przedwczesnej (poniżej 65. roku życia), są w Polsce w dalszym ciągu zdecydowanie zbyt wysokie" - czytamy w raporcie "Występowanie, leczenie i prewencja wtórna zawałów serca w Polsce", opracowanym przez czołowych polskich kardiologów na podstawie Narodowej Bazy Danych Zawałów Serca AMI-PL 2009-2012.

Priorytety w skali globalnej
Eksperci szacują w cytowanej analizie, że liczba zgonów z powodu chorób sercowo-naczyniowych już w 2020 r. przekroczy w Polsce 200 tysięcy w ciągu roku. „Prewencja, diagnostyka i terapia chorób sercowo-naczyniowych oraz monitorowanie sytuacji epidemiologicznej i ocena skuteczności prowadzonych działań muszą zatem stanowić priorytet polityki zdrowotnej państwa” - stwierdzają autorzy raportu.

Także w skali globalnej choroby układu krążenia są i prawdopodobnie pozostaną główną przyczyną zgonów. Liczba zachorowań stale rośnie. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) tylko umieralność z powodu choroby niedokrwiennej serca wzrośnie z 7,1 mln w 2002 roku do 11,1 miliona w 2020 roku. Do 2030 r. ponad 23 miliony osób co roku będzie umierać z powodu wszystkich chorób układu sercowo-naczyniowego.

Świadomość i klarowna ścieżka postępowania
- Bardzo ważne jest to, że świadomość dotycząca pilnej potrzeby zmiany podejścia do opieki nad pacjentami kardiologicznymi - na w pełni kompleksowe - zbudowaliśmy już wśród decydentów - przyznał prof. Piotr Ponikowski, prezes Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego w rozmowie z rozmowie z Rynkiem Zdrowia podczas XXI Kongresu PTK (Katowice, 21-13 września 2017).

Chodzi, między innymi, o zarządzenie prezesa NFZ z czerwca br. w sprawie kompleksowej opieki nad pacjentami po zawale serca (tzw. KOS-zawał). Program ten składa się z czterech modułów: interwencyjnego leczenia zawału, elektroterapii, kompleksowej rehabilitacji kardiologicznej, ambulatoryjnej opieki specjalistycznej (kardiologicznej).

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH