Nowe wytyczne ESC dotyczące profilaktyki chorób układu krążenia Prof. Piotr Jankowski; FOT. PTWP

24 maja 2016 r. ogłoszono nowe wytyczne Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego dotyczące profilaktyki chorób układu krążenia. Rozwiązania te już kilkanaście godzin później weszły do katalogu zaleceń Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego - podkreśla prof. Piotr Jankowski, Przewodniczący Komisji Promocji Zdrowia PTK.

Rynek Zdrowia: Czego dotyczą zmiany zawarte w europejskich wytycznych odnoszących się do profilaktyki chorób układu krążenia?
Prof. Piotr Jankowski: - Wśród nowych zaleceń szczególną uwagę zwrócono na: ocenę ryzyka sercowo-naczyniowego, aktywność fizyczną, dietę, hipercholesterolemię, nadciśnienie tętnicze oraz wskazania do stosowania aspiryny.

Najwięcej miejsca w dokumencie poświęcono ocenie ryzyka sercowo-naczyniowego. Zdaniem ekspertów właśnie od ryzyka sercowo-naczyniowego powinna zależeć intensywność interwencji profilaktycznej, np. w zakresie zmiany stylu życia. Ponadto, podejmując decyzję o włączeniu farmakoterapii nadciśnienia tętniczego i hipercholesterolemii należy wziąć pod uwagę ryzyko sercowo-naczyniowe.

Ryzyko to determinuje także docelowe stężenie cholesterolu (stężenie do jakiego należy obniżyć cholesterol u osób z za dużym jego stężeniem). Zdaniem Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego (European Society of Cardiology - ESC) zarówno tabele, jak i kalkulatory pozwalające na ocenę ryzyka sercowo-naczyniowego są znakomitymi narzędziami, które warto wykorzystywać w edukacji pacjentów.

Dzięki tym narzędziom w łatwy i obrazowy sposób można pokazać choremu w jakim stopniu zaprzestanie palenia, obniżenie ciśnienia tętniczego i zmniejszenie stężenia cholesterolu wpływa na ryzyko sercowo-naczyniowe.

Jedynie kilka krajów europejskich posiada własny, dostosowany do cech lokalnej populacji, system oceny ryzyka sercowo-naczyniowego. Do takich krajów należy Polska. Polskie Towarzystwo Kardiologiczne przystosowało zalecany przez międzynarodowych ekspertów system do cech polskiej populacji.

System ten nazwany został Pol-SCORE 2015 i dostępny jest między innymi na stronie internetowej Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego. System ten uwzględnia rozpowszechnienie czynników ryzyka oraz epidemiologię chorób układu krążenia w polskiej populacji. Warto podkreślić, że system Pol-SCORE 2015 jest zalecany przez Europejskie Towarzystwo Kardiologiczne do stosowania w Polsce.

Dzięki wspomnianemu systemowi każda osoba może samodzielnie obliczyć wiek swojego serca. Często zdarza się, że 40-letnia osoba z czynnikami ryzyka ma serce sześćdziesięciolatka. Rozumiemy przez to, że ryzyko jej zgonu z powodu chorób układu krążenia jest takie jak ryzyko zgonu osoby 60-letniej. Zachęcam wszystkich czytelników do oceny wieku swojego serca.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH