Nowe doustne antykoagulanty w leczeniu i prewencji zakrzepicy żył głębokich

Podobnie jak w przypadku badań dotyczących chorych migotaniem przedsionków, także w badanych populacjach chorych z zakrzepicą żył głębokich wykazano wysoką skuteczność i bezpieczeństwo stałych dawek nowych leków antykogulacyjnych bez konieczności monitorowania ich aktywności - zwraca uwagę dr hab. n. med. Tomasz Urbanek z Oddziału Chirurgii Ogólnej, Naczyń i Angiologii SPSK nr 7 Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

Rynek Zdrowia: - Czy pojawienie nowych doustnych antykoagulantów (m.in. dabigatran, rywaroksaban i apiksaban) zwiększyło możliwości terapeutyczne w zakrzepicy żył głębokich?
Dr hab. Tomasz Urbanek: - Zdecydowanie tak. Jednym z głównych problemów przewlekłego leczenia przeciwkrzepliwego jest właściwy poziom antykoagulacji, tak trudny często do utrzymania na doustnych lekach antykoagualcyjnych z grupy antagonistów witaminy K. Podobnie jak u chorych z migotaniem przedsionków, chorzy z zakrzepicą żył głębokich wymagają często przewlekłego leczenia przeciwkrzepliwego, a w wielu przypadkach rozważyć należy leczenie bezterminowe.

Nawet w badaniach klinicznych z randomizacją dotyczących nowych leków przeciwkrzepliwych odsetek chorych, u których udało się utrzymać terapeutyczne wartości INR w trakcie leczenia nie przekraczał 55-65%. W codziennej praktyce klinicznej odsetek chorych leczonych prawidłowo przy wykorzystaniu antagonistów witaminy K jest istotnie niższy, a według niektórych badań nawet 60-80% chorych ma nieterapeutyczny poziom antykoagulacji.

Przyczyny powyższych problemów są oczywiście różne, począwszy od konieczności wykonania badań INR poprzez trudności z ustawieniem odpowiedniej dawki leku a wreszcie dużą zależność uzyskiwanych wyników zarówno od diety jak i metabolizmu leków w organizmie chorego.

Pojawienie się możliwości leczenia nowymi doustnymi lekami antykoagulacyjnymi pozwala uniknąć wielu niedogodności leczenia wpływających istotnie na jej skuteczność. Stała dawka, brak konieczności monitorowania, jak również duża niezależność od spożywanych pokarmów to bez wątpienia korzystne cechy nowych leków mogące w istotny sposób wpłynąć na odsetek prawidłowo leczonych chorych.

Nowością jest również, zgodna z dokumentami rejestracyjnymi, możliwość leczenia nowymi doustnymi lekami antykoagulacyjnymi także w ostrej fazie zakrzepicy, co dotyczy aktualnie dostępnych na rynku apiksabanu i rywaroksabanu.

- W zaleceniach Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego dotyczących profilaktyki przeciwudarowej o ww. trzech lekach mówi się łącznie, wskazując je jako zalecane ze względu na wysoki profil bezpieczeństwa, m.in. mniejsze ryzyko krwawienia wewnątrzczaszkowego).

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH