Niski poziom hemoglobiny glikowanej sprzyja regresji blaszki miażdżycowej podczas terapii statynami

U pacjentów z przewlekłą chorobą naczyń wieńcowych leczenie statyną może przyczyniać się do regresji blaszki miażdżycowej. Okazuje się, że u chorych na cukrzycę dynamika regresji może zależeć od stopnia kontroli poziomów glukozy we krwi.

Celem naukowców z Department of Cardiology, Juntendo University School of Medicine, Tokyo, Japonia, była ocena związku między poziomem hemoglobiny glikowanej a stopniem regresji blaszki miażdżycowej u chorych na cukrzycę przyjmujących rosuwastatynę.

Do badania zakwalifikowano 40 chorych z poziomem hemoglobiny glikowanej nieprzekraczającym 6,5% (niski poziom) oraz 86 pacjentów, u których stężenie hemoglobiny glikowanej przewyższało wartość 6,5% (wysoki poziom). Chorzy przyjmowali rosuwastatynę w dawce od 2,5mg/db do 20mg/db przez 76 tygodni w celu uzyskania docelowego poziomu cholesterolu LDL poniżej 80mg/dl. Wielkość blaszki miażdżycowej oceniano w wewnątrznaczyniowym badaniu USG tętnic.

Wyniki badania wykazały, że odsetek hemoglobiny glikowanej i objętość blaszki miażdżycowej stanowiły główne determinanty regresji blaszki. W grupie z wysokim poziomem hemoglobiny glikowanej zaobserwowano spadek stężenia LDL o 37% i wzrost HDL o 16%, zaś w grupie z wysokim poziomem hemoglobiny LDL spadło o  39%, a HDL wzrósł o 22%.

Dodatkowa analiza wykazała, że w grupie z niskim poziomem hemoglobiny glikowanej doszło do większego spadku objętości blaszki miażdżycowej w porównaniu z grupą o wysokim stężeniu hemoglobiny glikowanej (w pierwszej grupie z 71.0 ± 39.9 do 64.7 ± 34.7 mm3; p=0.04, w drugiej grupie z 74.3 ± 34.2 do 71.4 ± 32.3 mm 3). Co ciekawe, objętość naczynia krwionośnego wzrosła w grupie z wysokim poziomem hemoglobiny glikowanej, podczas gdy nie zmieniła się w grupie z niskim poziomem hemoglobiny glikowanej (zmiana o +4.2% versus −0.8%, p = 0.02). Zmiana w objętości blaszki miażdżycowej istotnie korelowała z poziomem hemoglobiny glikowanej.

Uważa się, że regresja blaszki miażdżycowej może wynikać z klinicznych aspektów, takich, jak profil lipidowy, obecność cukrzycy i wartości ciśnienia tętniczego.

Autorzy badania konkludują, że pomimo niewielkiej poprawy w zakresie stężeń cholesterolu LDL i HDL regresja blaszki miażdżycowej była mniejsza u chorych z poziomem hemoglobiny glikowanej przewyższającej 6,5% w porównaniu do pacjentów z odsetkiem nieprzekraczającym 6,5%. W związku z tym monitorowanie poziomów glukozy podczas terapii statynami, a tym samym lepsza kontrola cukrzycy mogą przyczynić się do zwiększenia tempa regresji blaszki miażdżycowej u pacjentów ze stabilną chorobą wieńcową.

Oprac. dr n. med. Maciej Chałubiński

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22831708
Cardiovasc Diabetol. 2012 Jul 25;11:87.
High HbA1c levels correlate with reduced plaque regression during statin treatment in patients with stable coronary artery disease: results of the coronary atherosclerosis study measuring effects of rosuvastatin using intravascular ultrasound in Japanese subjects (COSMOS).

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH