Należy pomyśleć o wprowadzeniu pakietu kardiologicznego Prof. Paweł Buszman; FOT. PTWP

Nie mamy w Polsce kompleksowego programu leczenia chorób układu krążenia. Wprawdzie leczenie pacjentów z ostrymi zespołami wieńcowymi (OZW) nie jest limitowane finansowo, jednak ci sami chorzy nie mają później możliwości szybkiego wejścia w system i zakończenia terapii - mówi prof. Paweł Buszman*, prezes zarządu American Heart of Poland S.A.

Przyczyn tego stanu rzeczy jest kilka. Pamiętajmy, że poza OZW, dalsze leczenie jest już limitowane. W wielu regionach struktura naszych kontraktów z NFZ jest taka, że nawet 80-90 proc. przypada na swoiste „gaszenie pożarów”, czyli leczenie ostrych zespołów wieńcowych, a tylko 10-20 proc. Fundusz przeznacza na leczenie planowe i dokończenie terapii.

Tymczasem znaczna grupa pacjentów po zawale serca i wypisaniu ze szpitala wymaga kontynuowania kompleksowej terapii przez kolejny rok. Tak dzieje się np. w Szwecji.

Warto w tym kontekście przypomnieć, że prowadzenie rehabilitacji kardiologicznej możliwe jest tylko u pacjentów po dokończonym leczeniu. Właśnie z tego powodu w naszym kraju tak niewiele osób jest kierowanych na taką rehabilitację.

Uważam, że powinniśmy rozważyć w Polsce wprowadzenie pakietu kardiologicznego, obejmującego nie tylko bezlimitowe leczenie OZW, ale także środki na niezbędną kontynuację terapii - w tym dokończenie rewaskularyzacji (powinna nastąpić najpóźniej po 2-3 miesiącach) - a następnie rehabilitację.

Z kolei pacjentów, u których rozwija się zaburzenie rytmu przewodnictwa lub spada frakcja wyrzutowa, musimy chronić przez wystąpieniem nagłego zgonu sercowego, spowodowanego migotaniem komór. Takim chorym do sześciu tygodni trzeba wszczepić kardiowerter-defibrylator.

Konieczna jest także pełna diagnostyka pod kątem miażdżycy obwodowej, aby pacjent w dwa-trzy miesiące po opuszczeniu oddziału kardiologicznego, gdzie leczono go z zawału, nie zmarł wskutek udaru. Dlatego o kolejnych etapach leczenia powinno decydować konsylium jeszcze w trakcie pobytu pacjenta na kardiologii.

Należy też ułatwić dostęp do stałej kardiologicznej opieki ambulatoryjnej, a także telemonitoringu.

Ponadto pakiet kardiologiczny powinien obejmować wdrożenie nowoczesnych leków przeciwpłytkowych, które nawet 10-krotnie zmniejszają ryzyko pojawienia się zakrzepicy w stencie zakładanym podczas leczenia zawału serca.

Ważne jest także wprowadzenie do szerszej praktyki nowoczesnych leków przeciwkrzepliwych, znacznie redukujących, szczególnie u starszych pacjentów, ryzyko krwawienia. Leki te zmniejszają też liczbę przetoczeń oraz występujących przy krwawieniach powikłań, takich jak m.in. niewydolność nerek.

Trzeba też wreszcie doprowadzić do wdrożenia odpowiednich urządzeń stosowanych przy rewaskularyzacji. Chodzi m.in. o rotablację, która wciąż nie jest refundowana przez NFZ.

* Wypowiedź zanotowana podczas konferencji „Polka w Europie” (Katowice, Ustroń, 25-27 września 2015 r.).

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH