Najzdrowsze na świecie serca ma lud Tsimane – żyją w Amazonii W wieku 75 lat nadal aż trzy czwarte członków plemienia Tsimane nie wykazywało objawów miażdżycy, odwrotnie niż Amerykanie. Fot. archiwum

Ani znani z długowieczności mieszkańcy Okinawy, ani Sardynii nie mają tak zdrowych serc jak łowiecko-zbieracki lud Tsimane z Ameryki Południowej - informuje "Lancet". Zdecydowana większość z nich nie wykazuje żadnych oznak niedokrwiennej choroby serca, nawet w starszym wieku.

Jeden z badaczy, który analizował południowoamerykańskie plemię, dr Gregory Thomas z Long Beach Memorial Medical Centre w Kalifornii twierdzi, że przy użyciu tomografu komputerowego przebadano serca 705 przedstawicieli plemienia Tsimane, które liczy zaledwie 16 tys. członków, mieszka nad rzeką Maniqui w Amazonii na terenie Boliwii i żyje tak, jak wielu naszych przodków przed tysiącami lat.

W wieku 45 lat żaden z nich nie wykazywał objawów zwapnienia tętnic wieńcowych (mięśnia sercowego). W tym wieku już 25 proc. Amerykanów ma takie objawy świadczące o postępującej chorobie niedokrwiennej serca.

W wieku 75 lat nadal aż trzy czwarte członków plemienia Tsimane nie wykazywało objawów miażdżycy, odwrotnie niż Amerykanie. W tym wieku aż 80 proc. obywateli USA ma chorobę wieńcową grożącą zawałem serca lub udarem mózgu.

Błędne jest zatem przekonanie, że lud Tsimane nie cierpi na choroby sercowo-naczyniowe, ponieważ jego członkowie umierają w młodym wieku, wcześniej niż mieszkańcy USA czy Europy. Zdrowie zawdzięczają lepszemu stylowi życia, przede wszystkim rzadko palą papierosy, lepiej się odżywiają i więcej ruszają.

Tsimanie żywią się głównie warzywami i owocami, jedynie 17 proc. ich diety obejmuje mięso (dzikie świnie, tapiry i kapibary), a 7 proc. przypada na ryby.

Dr Gregory Thomas twierdzi, że zdecydowana większość, bo aż 72 proc. kalorii ich pożywienia pochodzi z węglowodanów. Dla porównania - w diecie przeciętnego Amerykanina przypada na nie 52 proc. kalorii.

Jedynie 14 proc. kalorii ludu Tsimane pochodzi z tłuszczu (34 proc. w przeciętnej diecie amerykańskiej). W obu dietach, tsimańskiej i amerykańskiej, 14 proc. kalorii pochodzi z białka, przy czym boliwijskie plemiona spożywają głównie chude mięso.

Tsimanie są bardziej aktywni niż Amerykanie. Przeciętny mężczyzna tego plemienia codziennie wykonuje 17 tys. kroków, podczas gdy kobiety - 16 tys. Więcej się ruszają nawet osoby starsze. Przeciętny Tsimanin po 60. roku życia wykonuje dziennie ponad 15 tys. kroków.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH