NFZ: wycena uwzględnia rzeczywiste koszty kardiowerterów-defibrylatorów

Po zamieszczeniu w portalu rynekzdrowia.pl relacji z debaty poświęconej elektrokardiologii (Wrocław, 13 czerwca 2013 r.), otrzymaliśmy z Centrali NFZ pismo (wraz z tabelą), dotyczące kosztów i wycen wszczepiania kardiowerterów-defibrylatorów.

Multimedia

Koszty

0,03 MB
typ pliku: Prezentacja programu Microsoft PowerPoint

Dr hab. Przemysław Mitkowski, przewodniczący Sekcji Rytmu Serca PTK przytoczył podczas czerwcowej debaty dane, świadczące o tym, iż procedury elektroterapeutyczne stosowane w leczeniu zaburzeń rytmu serca są w naszym kraju wyceniane znacznie niżej niż w innych krajach Unii Europejskiej.

- Od 2010 roku refundowanie przez Narodowy Fundusz Zdrowia implantacji kardiowerterów-defibrylatorów (ICD) zostało zmniejszona o 25%. Wartość naszej refundacji stanowi obecnie np. tylko 39% wyceny tej procedury w Niemczech. W przypadku defibrylatorów z funkcją resynchronizacji (CRT) nasza zakres naszej refundacji w porównaniu do szwajcarskiej wynosi zaledwie 17% - podawał przykłady doc. Przemysław Mitkowski.

Argumentował, że system rozliczania świadczeń przez NFZ w ramach jednorodnych grup pacjentów (JGP) preferuje najprostsze technologie w elektroterapii, znacznie ograniczając lekarzom i pacjentom korzystanie z najnowszych rozwiązań w tym zakresie.

Czyt.: Polska elektrokardiologia: postęp, wyzwania i problemy

Poniżej odpowiedź Narodowego Funduszu Zdrowia:

Wprowadzone przez NFZ z dniem 1 listopada 2012 r. nowe wartości punktowe wszczepienia kardiowerterów (grupa E34, E36; tabela pt. "Koszty" do pobrania - przyp. red.) zostały wyliczone na podstawie danych kosztowych hospitalizacji w czterech szpitalach klinicznych wskazanych przez konsultanta krajowego.

Stąd przekazana podczas wrocławskiej Wiosennej Konferencji POLSTIM przez dr. hab. Przemysława Mitkowskiego, przewodniczącego Sekcji Rytmu Serca PTK, opinia jakoby wycena Funduszu wszczepiania kardiowerterów-defibrylatorów nie uwzględniała rzeczywistych kosztów, jakie ponoszą placówki medyczne, nie jest prawdziwa.

Ceny kardiowerterów-defibrylatorów, jakie przyjęto do wyliczenia nowych wartości punktowych, były wyższe niż przeciętne ceny w organizowanych przez szpitale przetargach. Podobnie przyjęte do wyliczeń okresy pobytu w szpitalu pacjenta, wskazane przez wytypowane szpitale kliniczne, przekraczały przeciętny ogólnopolski czas hospitalizacji pacjentów.

Różnice są na tyle istotne, że trudno się zgodzić z przedstawioną opinią o preferowaniu przez Fundusz w elektroterapii najprostszych technologii. Warto też podkreślić, że w ciągu ostatnich lat w sposób znaczący wzrosła liczba zabiegów finansowanych ze środków NFZ.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH