Migotanie przedsionków - ważny czynnik ryzyka udaru mózgu

Zgodnie z zaleceniami Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego podstawę profilaktyki przeciwudarowej u chorych na migotanie przedsionków stanowią leki przeciwzakrzepowe. Powinny być stosowane u niemal wszystkich osób z tą arytmią. O znaczeniu profilaktyki mówi prof. Zbigniew Kalarus, prezes Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego.

- Choroby układu sercowo-naczyniowego zwiększają prawdopodobieństwo wystąpienia udaru mózgu. Jednym z najważniejszych czynników ryzyka udaru niedokrwiennego jest migotanie przedsionków. Jaki mechanizm za to odpowiada?
Prof. Kalarus:
- Migotanie przedsionków objawia się szybką, nieskoordynowaną czynnością elektryczną przedsionków, a co za tym idzie również skurczową o częstości ponad 350 i więcej na minutę. To sprawia, że nie są one dostatecznie opróżniane z krwi. Krew zalega głównie w uszku lewego przedsionka, co sprzyja powstawaniu tam materiału zatorowego - skrzepliny. Gdy skrzeplina się urwie i przeniesie z lewego przedsionka do lewej komory serca, z niej do aorty, a następnie zamknie jakieś naczynie mózgowe dochodzi do udaru niedokrwiennego.

- W jakim stopniu migotanie przedsionków zwiększa ryzyko udaru mózgu? Niektóre statystyki wskazują, że u osób z tą arytmią jest ono nawet pięciokrotnie wyższe...
- Ryzyko wystąpienia niedokrwiennego udaru mózgu u chorych z tzw. niezastawkowym migotaniem przedsionków jest duże, ale nie takie samo u wszystkich pacjentów. Zależy ono od dodatkowych czynników ryzyka, takich jak podeszły wiek - ryzyko jest bardzo wysokie u chorych po 75. roku życia, ale rośnie już po 60. roku życia, płeć żeńska, niewydolność serca, nadciśnienie tętnicze, cukrzyca, przebyty wcześniej udar lub przejściowe niedokrwienie mózgu (w skrócie TIA), choroba wieńcowa serca. Im więcej tych czynników występuje u danego chorego z migotaniem przedsionków tym bardziej jest on narażony na udar niedokrwienny. Aby oceniać to ryzyko została opracowana specjalna skala.

Ogólnie szacuje się, że ok. 20 proc. udarów mózgu ma związek z migotaniem przedsionków. W Polsce rocznie jest to ok. 12-15 tys. udarów.

Co ważne, udary niedokrwienne u pacjentów z migotaniem przedsionków mają gorszy przebieg i poważniejsze rokowanie niż udary uwarunkowane innymi czynnikami. Śmiertelność z powodu udaru jest w tej grupie wyższa, a pacjenci, którzy przeżywają mają wyższy stopień inwalidztwa. Zatem jest to naprawdę ogromny problem.

- Obecnie dysponujemy metodami, które pomagają obniżyć ryzyko udaru mózgu u osób cierpiących na migotanie przedsionków. Na czym one polegają i jaka jest ich skuteczność?

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH