Mielec: pokazowy zabieg z użyciem jednego z najnowocześniejszych angiografów w Polsce Techniki obrazowania stosowane w nowczesnych angiografach ulegają ciągłemu doskonaleniu. Fot. archiwum (zdj. ilustracyjne)

Pokazowy zabieg kardiologiczny z użyciem jednego z najnowocześniejszych angiografów w Polsce przeprowadzono w środę (14 lutego) w Szpitalu Powiatowym w Mielcu. Jest to pierwszy na Podkarpaciu i trzeci w Polsce szpital, który dysponuje nowoczesną aparaturą tego typu.

Nowoczesny angiograf, czyli urządzenie do badania tętnic, żył, komór serca o nazwie Siemens Artis One, trafił na V Oddział Kardiologii Inwazyjnej i Angiologii Polsko-Amerykańskich Klinik Serca w Szpitalu Powiatowym w Mielcu.

Karolina Jakubiak reprezentująca Polsko-Amerykańskie Kliniki Serca poinformowała, że jest to najwyższej klasy sprzęt do obrazowania medycznego. Mielecka kardiologia jest jedną z trzech w kraju i jedyną na Podkarpaciu, która może pochwalić się taką aparaturą. Natomiast w kraju taki sprzęt dotąd znajdował się jedynie w dwóch szpitalach: w Poznaniu i Opolu.

Podkreśliła, że badania z wykorzystywaniem tego angiografu znacznie poprawiają jakość świadczonych usług, dokładność obrazowania oraz poprawę bezpieczeństwa pacjentów.

- Mobilność aparatury pozwala na ustawianie jej pod dowolnym kątem i konfigurację przestrzenną, co nierzadko ułatwia nawet ratowanie życia, zwiększa bowiem dostępność do pacjentów w stanach bardzo ciężkich, prowadzenia masażu serca oraz wentylacji zastępczej. Ponadto zastosowane technologie umożliwiają zredukowanie dawki pochłoniętego przez pacjenta promieniowania rentgenowskiego oraz podanej dawki środka kontrastowego, skracają czas samego badania oraz poprawiają obrazowanie - wyjaśniła Jakubiak.

Dodała, że ma to szczególne znaczenie dla chorych na niewydolność serca oraz nerek, u których zbyt duża dawka kontrastu może spowodować pogorszenie funkcji tych narządów.

Ordynator oddziału i specjalista kardiolog Polsko-Amerykańskich Klinik Serca Adam Młodziankowski zaznaczył, że dostępność do najnowocześniejszej aparatury jest dobrą informacją zwłaszcza dla chorych z powiatów: mieleckiego, ropczycko-sędziszowskiego, dębickiego kolbuszowskiego, czyli najczęściej hospitalizowanych w mieleckim ośrodku.

- Niemal dwie trzecie przyjmowanych to tzw. pacjenci z ostrymi zespołami wieńcowymi, czyli z zawałem mięśnia sercowego lub stanem zagrażającym zawałem, a nasze interwencje ratują im życie. Nowy sprzęt to przełom w dziedzinie leczenia interwencyjnego, który pomoże poprawić przeżywalność i zmniejszyć ryzyko powikłań sercowych po takim incydencie- podkreślił.

V Oddział Kardiologii Inwazyjnej i Angiologii Polsko-Amerykańskich Klinik Serca w Szpitalu Powiatowym w Mielcu od ponad jedenastu lat przyjmuje ponad 1,5 tys. pacjentów rocznie. Na oddziale jest 21 łóżek.

Wśród wykonywanych tam zabiegów jest rewaskularyzacja tętnic wieńcowych z wykorzystaniem najnowocześniejszych technik wewnątrznaczyniowych: ultrasonografii i pomiarów ciśnienia, a w szczególnie trudnych przypadkach - rotablacji naczyń wieńcowych. Wykonywane są także zabiegi z zakresu elektroterapii, takie jak: wszczepianie rozruszników serca i kardiowerterów-defibrylatorów, krioablacje migotania przedsionków, jak również angiografia mózgowa czy tętnic szyjnych.

W planach oddziału znajduje się rozszerzenie dotychczasowej oferty o zabiegi strukturalne, m.in. zamykanie ubytków w przegrodzie międzyprzedsionkowej.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH