Metoda Satro EKG może być przełomem w nieinwazyjnej diagnostyce chorób serca Dzięki metodzie Satro możliwe jest wykrycie już niewielkich zmian w pracy serca, niedostrzegalnych podczas tradycyjnych badań EKG. Fot. Archiwum

Innowacyjny program komputerowy stworzony w Instytucie Badań Fizykomedycznych może być przełomem w nieinwazyjnej diagnostyce chorób serca - wskazuje prof. Jerzy Janicki, który prowadzi innowacyjne badania.

Dzięki metodzie Satro możliwe jest wykrycie już niewielkich zmian w pracy serca, niedostrzegalnych podczas tradycyjnych badań EKG. Opiera się ona na autorskim modelu elektrycznej pracy serca SFHAM.

Jak podkreślił prof. Jerzy Janicki, poszukiwanie innowacji w obszarze kardiologii jest teraz niezwykle istotne, ponieważ obecnie najczęstszą przyczyną zgonów są zawały i choroba niedokrwienna serca, którą bardzo ciężko jest wykryć.

- Metody nieinwazyjne, które do tej pory są stosowane, jak spoczynkowe EKG, czy wysiłkowe są po prostu mało czułe. Bardzo często niezauważalne nawet kilka dni przed zawałem zmiany, są bardzo istotne, dlatego tak ważna jest wczesna diagnostyka przy użyciu metod o dużej czułości - zaznaczył profesor.

Wskazał, że odpowiedzią na to zapotrzebowanie jest metoda SATRO EKG bazująca na autorskim modelu elektrycznej pracy serca, opublikowanym w literaturze światowej.

- Na podstawie wyników tej metody mamy informacje o poszczególnych obszarach serca, takich jak np. przegroda międzykomorowa, ściana przednia, dolna, boczna i tylna, i mamy stąd dużo więcej informacji - dodał.

Zdaniem profesora nowa metoda jest "numeryczną lupą, która umożliwia wgląd w pracę serca" i pozwala na zaobserwowanie bardzo subtelnych zmian i procesów.

Z przeprowadzonych do tej pory badań referencyjnych wynika, że metoda ta pod względem czułości wykrywania zaburzeń perfuzji oraz CHD jest porównywalna ze scyntygrafią perfuzyjną - metodą uznawaną za niezwykle czułą, polegającą na zastosowaniu radiofarmaceutyku i ocenie pracy serca w spoczynku i podczas wysiłku.

- Scyntygrafia perfuzyjna to bardzo czuła metoda, natomiast dość uciążliwa dla pacjenta. Wyniki badań, które my przeprowadzamy metodą Satro w kierunku dotlenienia serca są z nią porównywalne przede wszystkim pod względem czułości i swoistości - dodał Janicki.

Zdaniem profesora wczesna diagnostyka pozwala na szybką reakcję i pacjenta, i lekarza oraz dobór odpowiedniej terapii.

- Bardzo często osoby, które mają dolegliwości, ale brak jest jakichkolwiek zmian w analizie EKG, myślą że wszystko z ich stanem zdrowia jest pod kontrolą. Okazuje się jednak, że w przypadku zmian niespecyficznych czy niestandardowych dolegliwości ma miejsce najwięcej zawałów - tłumaczył.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH