Meksykańskie badania: z używanych rozruszników serca można bezpiecznie korzystać Wcześniejsze badania wskazywały, że odpowiednio wysterylizowany używany rozrusznik może być bezpiecznie wszczepiony ponownie Fot. Archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

Ofiarowane przez rodziny zmarłych pacjentów rozruszniki serca po sterylizacji można z powodzeniem wszczepiać ponownie - potwierdzają wyniki badań ogłoszone podczas 30. Meksykańskiego Kongresu Kardiologii w Guadalajarze.

Jak mówił główny autor badania - dr Carlos Gutiérrez z Hospital General de Mexico, według oficjalnych danych ponad połowa mieszkańców Meksyku nie ma dostępu do ubezpieczenia społecznego lub ubezpieczenia prywatnego, które pokryłoby koszt wszczepienia rozrusznika serca, a 44 proc. żyje w ubóstwie.

Ponieważ wcześniejsze badania wskazywały, że odpowiednio wysterylizowany używany rozrusznik może być bezpiecznie wszczepiony ponownie, meksykańscy lekarze postanowili dać szansę pacjentom, których nie byłoby stać na wszczepienie nowego urządzenia.

Badanie objęło 33 osoby, które miały wskazania do wszczepienia rozrusznika lub wymiany zasilającej go baterii, jednak nie mogły sobie na to pozwolić z powodu braku środków. W latach 2011-2017 wszczepiono im urządzenia podarowane przez rodziny zmarłych pacjentów. Każdy z powtórnie wszczepianych rozruszników miał baterie wystarczającą jeszcze co najmniej na 6 lat pracy.

Po upewnieniu się, że pozyskany rozrusznik jest sprawny, specjaliści myli go mydłem enzymatycznym, po czym sterylizowali w autoklawie przez 38 minut. Po sterylizacji działanie rozrusznika sprawdzano jeszcze raz.

Średnia wieku pacjentów wynosiła 72 lata, przy czym najmłodszy miał 20, a najstarszy - 106 lat. 52 proc. stanowiły kobiety. U 10 pacjentów (30 proc. grupy) wskazaniem do wszczepienia rozrusznika była dysfunkcja węzła zatokowego, u pozostałych 23 (70 proc.) - zaawansowany blok przedsionkowo-komorowy.

Spośród 33 pacjentów, 25 osób otrzymało używany rozrusznik. Osiem osób miało już wszczepiony rozrusznik i wszczepiono im nową baterię. Poza jednym krwiakiem, który nie sprawił poważnych problemów, podczas półrocznego okresu obserwacji u badanych nie odnotowano powikłań.

Jak zaznaczył dr Gutiérrez, używane rozruszniki można byłoby wszczepiać w wielu innych ośrodkach, mających wyposażenie umożliwiające sterylizację oraz powtórne programowanie rozruszników. Warto także promować darowizny mało używanych rozruszników przez rodziny zmarłych.

Choć nie ma dokładnych danych co do liczby rozruszników wszczepianych w całym Meksyku, w Hospital General de Mexico wszczepia się ich co roku około 150.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH