Małopolska: program edukacyjny dla osób, które przeżyły zawał

Dzięki upowszechnieniu inwazyjnego leczenia zawału, wskaźnik śmiertelności wewnątrzszpitalnej chorych z ostrym zespołem wieńcowym spadł w Polsce z 10 proc. w 2003 r. do 5,5 proc. w 2012 r. To olbrzymi postęp. Jednak wciąż zbyt często uratowani dzięki kosztownej procedurze, umierają po opuszczeniu szpitala. Prof. Piotr Podolec, małopolski konsultant wojewódzki w dziedzinie kardiologii, wraz z Urzędem Marszałkowskim wspólnie opracowali program, który ma to zmienić.

Według najnowszych danych z Polskiego Rejestru Ostrych Zespołów Wieńcowych, w ciągu miesiąca po zawale umiera 8-10 proc. pacjentów. Śmiertelności roczna wynosi 14-15 proc. a do dwóch lat od wystąpienia zawału - 20-22 proc. Pod tym względem wypadamy gorzej niż wiele innych krajów europejskich.

W Małopolsce, jak informuje prof. Piotr Podolec, spośród wszystkich pacjentów przywożonych do szpitali z zawałem serca umiera niespełna 3 procent (ok. 3 tys. pacjentów rocznie). Ale na tym koniec dobrych wiadomości. Profesor podkreśla, że także i tu śmiertelność odległa wynosi aż 20-25 procent. Często dlatego, że pacjenci po zabiegu czują się dobrze i samowolnie odstawiają leki, zmniejszają dawki, nie dbają o dietę i aktywność fizyczną.

Dlatego eksperci uważają, że w tym zakresie bardzo ważny jest nie tylko dostęp do odpowiednich procedur medycznych, ale i kontynuacja leczenia, m.in. w zakresie ambulatoryjnym oraz w podstawowej opiece zdrowotnej.

Prof. Zbigniew Kalarus, kierownik Katedry Kardiologii, Wrodzonych Wad Serca i Elektroterapii SUM, prezes-elekt Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego, wskazuje m.in. na konieczność: właściwie prowadzonej rehabilitacji kardiologicznej, prewencji wtórnej, edukacji pacjentów obejmującej m.in. tryb życia po zawale oraz przestrzeganie zaleceń dotyczących farmakoterapii.

Wychodząc naprzeciw tym potrzebom, prof. Podolec wraz z Urzędem Marszałkowskim w Krakowie wdrożyli pierwszy w Polsce pilotażowy system edukacyjny dla pacjentów po zawale.

Jednym z jego elementów jest telewizyjna kampania informacyjna z udziałem Justyny Kowalczyk i ponad 40 ekspertów ze wszystkich dziedzin medycyny. Z końcem roku poznamy rezultaty pilotażu.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH