Rządowe Centrum Legislacji opublikowało na stronie internetowej do konsultacji projekt rozporządzenia w sprawie szczegółowych kryteriów wyboru ofert w postępowaniu dotyczącym zawarcia umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej.

Proponowane zmiany w rozporządzeniu wprowadzają do wykazu świadczeń gwarantowanych nowe świadczenia gwarantowane z zakresu opieki kompleksowej:
• po zawale mięśnia sercowego
• leczenia dorosłych chorych ze śpiączką (rozpoznanie zasadnicze ICD10: R40.2).

Wyłonienie oferentów na podstawie określonych w projekcie kryteriów umożliwi pacjentom po zawale mięśnia sercowego korzystanie ze świadczeń opieki zdrowotnej w sposób kompleksowy – pacjent będzie miał zapewnionego wykonawcę świadczeń opieki zdrowotnej, który oprócz samej opieki szpitalnej po przebytym ostrym zespole wieńcowym, zapewni również opiekę ambulatoryjną oraz rehabilitację - wyjaśniają autorzy projektu.

Ich zdaniem wyłonienie oferentów realizujących świadczenia opieki kompleksowej po zawale mięśnia sercowego zapewni tej grupie pacjentów właściwy dostęp do świadczeń opieki zdrowotnej, co może przyczynić się do poprawy efektywności leczenia oraz potencjalnie zmniejszyć koszty odległe wynikające np. z uniknięcia ponownych hospitalizacji.

Brak kryteriów oceny ofert dla nowych zakresów świadczeń uniemożliwiłby kontraktowanie nowych świadczeń gwarantowanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia - czytamy w uzasadnieniu.

Wejście w życie rozwiązań przewidzianych w projekcie pozwoli na zabezpieczenie dostępu do świadczeń opieki zdrowotnej w ramach nowych świadczeń gwarantowanych tj. kompleksowej opieki po zawale mięśnia sercowego oraz leczenia dorosłych chorych ze śpiączką, oraz powinno przyczynić się do wyboru najlepszych ofert złożonych w toku postępowania w sprawie zawarcia umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej, biorąc pod uwagę ich jakość, kompleksowość, dostępność, ciągłość oraz cenę.

Proponowane warunki dodatkowo oceniane umożliwią premiowania tych świadczeniodawców, którzy zapewnią personel medyczny o wyższych kwalifikacjach, w większym wymiarze czasu pracy oraz zapewnią sprzęt medyczny, który będzie zlokalizowany bliżej pacjenta.

Więcej: www.legislacja.rcl.gov.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH