MZ przypomina, że 10 listopada minister zdrowia skierował do konsultacji publicznych projekty rozporządzeń w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu: leczenia szpitalnego, ambulatoryjnej opieki specjalistycznej, rehabilitacji leczniczej.

Wprowadzają one do tzw. koszyka nowe świadczenie - opiekę kompleksową po zawale mięśnia sercowego. W jej skład wejdą cztery moduły świadczeń: zabiegi kardiologii interwencyjnej, kompleksowa rehabilitacja i edukacja, elektroterapia, specjalistyczna opieka kardiologiczna (obejmująca konsultacje z lekarzem specjalistą w dziedzinie kardiologii).

Jak wyjaśnia MZ na stronie internetowej, nowe rozwiązanie przyczyni się do poprawy jakości i efektywności leczenia. Zapewnienie pacjentom po zawale dostępu do dalszej terapii, która jest niezbędna ze względu na stan ich zdrowia, jest w pełni uzasadnione zarówno z klinicznego, jak i ekonomicznego punktu widzenia.

Obecnie świadczenia te nie są zapewnione na właściwym poziomie - czas oczekiwania na nie jest zbyt długi i nie wszyscy chorzy są nimi objęci. Tymczasem, jeżeli po wykonaniu kosztownych zabiegów kardiologii interwencyjnej pacjent nie ma zapewnionej kontynuacji leczenia, efekty zdrowotne nie mogą być zadowalające.

W sytuacji, gdy wskaźnik śmiertelności jednorocznej w tej grupie pacjentów wynosi około 10 procent, wprowadzenie kompleksowej i skoordynowanej opieki jest koniecznością. Dzięki temu pacjenci będą mieli zapewnione nie tylko zabiegi ratujące życie, lecz także niezbędną rehabilitację kardiologiczną, a w razie potrzeby - kolejne wizyty kontrolne - tłumaczy MZ i przypomina, że termin zgłaszania uwag do projektów upływa 1 grudnia 2016 r.

Czytaj: www.mz.gov.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH