Krzysztof Łanda: "pakiet zawałowy" może wejść w życie już 1 stycznia Wiceminister Łada: pakiet zawałowy może wejść w życie 1 stycznia 2017 r. Fot. Archiwum

- Zaprosiliśmy do współpracy kardiologów, którzy pomagają nam określić jakie schorzenia będą wymagały opieki kompleksowej. Mam nadzieję, że uda się nam to sprawnie przeprowadzić. Uważam, że kompleksowa opieka kardiologiczna, czyli pakiet zawałowy, będzie mogła wejść w życie 1 stycznia 2017 - zadeklarował wiceminister Krzysztof Łanda.

Wiceminister zaznaczył podczas debaty "Organizacja opieki nad pacjentami z chorobami układu krążenia w Polsce", która miała miejsce w Krakowie 18 listopada w ramach konferencji naukowej "Kardiologia Prewencyjna 2016 - wytyczne, wątpliwości, gorące tematy", że współpraca z kardiologami okazała się precyzyjna i skuteczna, a "dziedzina ta była i wciąż jest najjaśniejszą gwiazdą w polskiej medycynie".

Prewencja wtórna wymaga poprawy

Prof. Piotr Jankowski, przewodniczący komisji promocji zdrowia Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego i organizator konferencji podkreślał, że mimo iż kardiologia w Polsce jest jedną z lepiej rozwijających się dziedzin medycyny, to nadal w jej wielu zakresach nie ma poprawy, m.in. we wtórnej prewencji w zawale serca.

- Mimo dobrych osiągnięć polskiej kardiologii zabiegowej, wciąż co dziesiąty pacjent umiera w ciągu 12 miesięcy od zawału. Tragicznie wygląda dostępność pacjentów do rehabilitacji kardiologicznej. Czas oczekiwania chorego po zawale serca od wypisu ze szpitala do przyjęcia na rehabilitację wynosi średnio 52 dni.  Mediana czasu oczekiwania do rewaskularyzacji wynosi z kolei 53 dni, do wszczepienia by-passów - 65 dni, a kardiowertera - defibrylatora aż 132 dni - poinformował prof. Jankowski.

Ekspert dodał, że niezwykle długi jest także czas oczekiwania na wizytę u kardiologa po zawale mięśnia sercowego. Mediana oczekiwania wynosiła tu 95 dni, czyli połowa chorych czeka jeszcze dłużej niż trzy miesiące.

- Dane wyraźnie wskazują, że mimo powszechnego przekonania, iż kardiologia w Polsce ma się dobrze, to jednak wymaga ona uwagi ze strony decydentów, naprawy i wsparcia - podkreślił prof. Jankowski.

Niezbędny "pakiet zawałowy"

Obecni na sesji eksperci podkreślali też, że z inicjatywy Ministerstwa Zdrowia i prezesa AOTMiT pojawiła się koncepcja wprowadzenia do kardiologii modelu opieki skoordynowanej u osób po zawale serca. To w ocenie kardiologów długo oczekiwane przez środowisko rozwiązanie.

- Ta koncepcja jest przygotowana w wersji eksperckiej. Dyskusje nad jej ostatecznym kształtem toczyły się bardzo długo. Prezes AOTMiT Wojciech Matusewicz wydał pozytywną rekomendację dla tego modelu opieki, a niedawno na stronie resortu zdrowia pojawił się projekt rozporządzenia, który jest obecnie w konsultacjach społecznych. Cieszymy się, że projekt jest procedowany. To budzi nadzieję na szybkie wdrożenie tej koncepcji, bo rzeczywiście sytuacja jest alarmująca - stwierdził prof. Jankowski.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH